Kobane’yi haritalarla anlamak – Le monde (Çeviri: Serra Torun)

 ”IŞİD Suriye’nin üçüncü Kürt şehri Kobanê’ye karşı şiddetli bir saldırı gerçekleştirdi. Uluslararası koalisyonun hava saldırıları da bu saldırıyı ortadan kaldıramadı. Peki, Türkiye ve Suriye arasında kalan bu bölge, neden mevcut güçler için bu kadar kritik?”

Türkiye’nin muğlak stratejisi 

serra 1

Kobanê’ye saldırıların başlangıcından itibaren Türk ordusu sınır boyunca pozisyon aldı. Ancak Ankara için IŞİD ile savaşa girmek söz konusu bile edilemez bir durum.

Türkiye IŞİD’i, PKK – PYD ve Esad’a göre daha az kötü olanlar olarak değerlendiriyor. Suriye’de neredeyse bağımsız bir Kürdistan’ın kurulması PKK’ye kıyas kabul etmez bir temel sağlar ki bunu, Kürt çatışmasını bitirmeye uğraşan Ankara asla istemez. Kürtler Türk ordusunu Kobanê’ye destek olabilecek her şeyi engellemekle ve bunun yanı sıra Orta Asya ve Batı’dan gelen cihatçıların geçişine göz yummakla suçluyor. 14 Ekim Salı günü ise Türk uçakları PKK alanlarını bombaladı.

Sınır fethi peşindeki IŞİD

Serra 2

IŞİD Kobanê’yi alırsa, Türkiye sınırındaki yüzlerce kilometreyi kontrol etmiş olur ve böylelikle kaçak yollarla petrol satışı ve Türk havalimanlarına gelen cihatçıların geçişi kolaylaşır.

Direniş cephesi Kobanê’nin elimine edilmesi başkent Rakka ile Halep’in güvenli bir şekilde birbirine bağlanmasını sağlar. Son olarak, Kobanê’nin düşmesi petrol açısından zengin ve IŞİD’in Suriye ile Irak’taki toprakları arasında stratejik kilit nokta olan Haseke’ye karşı bir saldırı yolu açar.

Ağustos ayında PYD ve PKK, Şengal dağlarında Ezidileri katliamdan kurtarmıştı. « halifelik » e karşı gerçekleşen bu Arap olmayan seküler hareket cihatçılar için dayanılmaz bir harekettir.

Kürt direnişinin coğrafi geri çekilişi

Serra 3

Suriye’deki Kürt gerilla hareketi PYD ve Türkiye’deki PKK pratikte birdir. Suriyeli Kürtler ve Türkiyeli Kürtler arasındaki kültürel, dilsel ve politik bağ, geçtiğimiz yıllarda Türk hükümeti ile yakınlaşan Irak Kürtleri ile olan bağdan net olarak daha güçlüdür. PYD ve PKK Haziran 2013’ten bu yana açık olarak IŞİD ile savaş halindedir.

PKK ve PYD, Irak’ta Şengal dağları eteklerinde, Ezidileri katletmeye hazırlanan cihatçı güçlerin ilerlemesini engellemiştir. IŞİD bunu bir hakaret olarak görmüş, asla affetmemiştir. PYD ve PKK kontrol ettiği tüm bölgelerde otoriter, laik, karma ve sosyalist bir iktidar modelini hayata geçirmiştir. Bu model IŞİD’in öngördüğü modelin tam zıddıdır.

http://www.lemonde.fr/international/visuel/2014/10/15/comprendre-la-bataille-de-kobane-en-quatre-cartes_4506678_3210.html?xtmc=kurdes_syrie&xtcr=1

Related Articles

Köşe Yazıları
Hakan Deniz
Ağla Küba ağla
Hakan Deniz

Siyasi Haber
17 Aralık: 1 yıllık bilanço
Siyasi Haber

Tuncay Şur
Özgür Basın Derken?
Tuncay Şur