Seçimi kaybetti. Alevilere yaptığı yardımı geri istedi

alevi-kardesligi-pazara-kadarmis9ba835199a5a6f5f79f7

AKP Sarıoğlan Belediye Başkan Adayı, seçimi kazanamayınca seçim öncesi İğdeli Mahallesi Cemevi’ne yaptığı yardımları geri aldı. Buna tepki gösteren mahalleliler, yardımın geri istenmesinin samimiyetsizliğin göstergesi olduğunu söylediler.

Evrensel’den Eren Öner’in haberine göre; İğdeli, 110 haneli bir Alevi köyüydü. Son yasal değişikliklerden sonra Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesine bağlı bir mahalle oldu. AKP Sarıoğlan Belediye Başkan Adayı Ali Taştan seçim çalışmaları süresince İğdeli Mahallesi’nin cemevine 100 adet sandalye, 5 adet masa, 30 adet yastık bıraktı ve bunun karşılığında oy istedi.

Ancak seçim sonuçları Taştan’ın beklediği gibi olmadı. İlçede seçimi MHP kazanırken, mahalleden ise AKP’ye büyükşehir ve ilçe oy pusulalarında hiç “evet” oyu çıkmadı. Bunun üzerine Taştan tarafından cemevine yapılan masa, sandalye ve yastık yardımları geri alındı.

“AKP’nin samimiyetsizliği”

Kayseri Hacı Bektaş-i Veli Derneği Yöneticisi ve aynı zamanda İğdeli Mahallesi Derneğinin Başkanı Orhan Ceylan, AKP’nin bu tutumuna tepki gösterdi: “Biz Aleviler AKP’nin ülke genelinde izlediği bütün politikaların ne kadar samimiyetsiz olduğunu biliyorduk. AKP bu olayla bunu bir kez daha gözler önüne serdi.” AKP Hükümeti’nin gündeme getirdiği Alevi açılımına da değinen Ceylan, bu açılımın da seçim çalışması gibi düzenbazlıklar üzerine kurulu olduğunu dile getirdi. Ceylan “Biz Aleviler olarak, biz İğdeli Mahallesi olarak hiçbir zaman AKP’ye oy vermedik, bundan sonra da asla oy vermeyeceğiz” diye konuştu.

Bu ilk değil

Dersim’in Çemişgezek Belediyesi, seçimlerin ardından AKP’den CHP’ye geçmişti. Bu gelişmenin ardından 2005 yılında Çemişgezek Belediyesi ile kardeş belediye olan İstanbul’un Ümraniye Belediyesi, o tarihte hibe ettiği kepçeyi 3 Nisan 2014 tarihli yazıyla geri istemişti. Başka kepçenin olmadığı belediyenin yeni başkanı CHP’li Yeni Başkan Ahmet Şadan Ersoy “Seçimin kaybedilmesiyle kardeşlik de mi bitiyor? Siyaset ve kardeşliğin böyle olmaması lazım” diyerek tepki gösterdi.

Yoruma kapalı