Yırca’da katliama inat köylüler zeytin ağacı dikti

Soma Yırca’da Kolin Grubu’nun yapmayı planladığı termik santral nedeniyle 80 yıllık zeytin ağaçlarını katletmesinin ardından köylüler bölgeye sembolik olarak 2 zeytin ağacı dikti, alan çevresine konulan tel örgüleri ise traktörlerle yıktı

Soma Yırca’da Kolin Grubu’nun yapmayı planladığı ve bölge halkının karşı çıktığı termik santral nedeniyle, şirketin köklerinden sökerek katletiği 80 yıllık 6 bine yakın zeytin ağacının yerine köylüler tarafından sembolik olarak 2 zeytin fidanı dikildi. Ağaçların söküldüğü ve termik santral yapılmak istenilen alanın etrafındaki dikenli teller ise tyine köylüler tararından traktörler yardımıyla söküldü.

Yırcalılar termik santralle ilgili Bakanlar Kurulu kararına karşı yaptıkları “acele kamulaştırma kararının iptali” ve “yürütmeyi durdurma” başvurularına ilişkin Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, nöbet tuttukları bölgede biraraya geldi.

Buruk sevinç yaşıyorlar
Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın, yaptığı açıklamada, Danıştay kararından önce ağaçların kesilmesine ne kadar üzülseler de yürütmeyi durdurma kararıyla yüreklerine su serpildiğini söyledi.
Haklı olduklarının ortaya çıktığını kaydeden Akın, şöyle konuştu:
“Karardan sonra yüreklerimize su serpildi, haklı olduğumuz ortaya çıktı ve insanlar umutlandı. Karadan sonra sembolik olarak ellerimizde bulunan ağaçları tarlalara dikiyoruz. Yaklaşık 3 aydır zeytinliğe giremiyorduk, şirket ‘burası sizin değil bizim arazimiz’ diyordu. Ancak burasının bizim olduğu ortaya çıktı.”

Yoruma kapalı