YPG Kobanê ve Cezaa-Rabia’daki son durumu açıkladı

YPG Basın Merkezi, iki gündür Rabia-Cezaa-Dugura’da yoğunlaşan saldırılara ilişkin açıklama yaptı. YPG Basın Merkezi, iki gündür Rabia-Cezaa-Dugura’da yoğunlaşan saldırılara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 27 Eylül akşamı başlayan saldırıların devam ettiğini bildiren YPG, IŞİD’in Irak’ta bulunan güçlerinin büyük bölümünü bu alana sevk ettiğini, tank-top ve ağır silahlarla dün bütün gün ve gece boyu saldırılar düzenlediğini belirtti.

YPG; “Rabia, Cezaa ve Dugura üçgeninde bulunan alanlardaki saldırılara karşı büyük bir direniş sergileyen güçlerimiz çetelere ağır darbeler vurmuştur” denilen açıklamada, Şengal güvenlik koridorunun Rojava’ya ulaştığı bölgede yoğunlaşan çatışmaların devam ettiği belirtildi.

“Cezaa’nın güneyinde bulunan ve Irak sınırları içinde yer alan Kenanê ve Kênhu köylerine yönelik çete saldırılarına sert karşılık veren güçlerimiz çetelerin ilerleyişini durdurmuştur. Yaşanan şiddetli ve iç içe çatışmalarda 3 araç ve 1 adet Hammer tipi zırhlı araç imha edilmiştir. Bu alandaki çatışmalarda tespit edilebilen 42 çete üyesi öldürülmüştür.”

Açıklamada, Şengal güvenlik koridorunun ortasında bulunan ve Kale olarak adlandırılan mıntıkada da şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtilerek, “Bu alanda saldırıları kırılan çetelere ağır darbe vurulmuş, 1 Hammer tipi zırhlı araç olmak üzere 2 araç imha edilmiştir. Bu alanda tespit edilebilen 15 çete öldürülmüştür” denildi. Musul’a bağlı Rabia ilçesine yönelik IŞİD saldırılarının da püskürtüldüğünü ve yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 17 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü belirten YPG, 14 YPG savaşçısının da hayatını kaybettiğini açıkladı. (DİHA)

ypg 1

Yoruma kapalı