1 Mayıs Taksim’de kutlanacak


1 Mayıs kutlu olsun.

1 Mayıs kutlu olsun.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim meydanında yapılması yönündeki girişimleri veto etti.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için yaptıkları başvuru üzerin basın açıklaması yapan Vali Mutlu, ¨Geçen yıl tatsız olaylar yaşandı, Taksim’de kutlamayı uygun bulmuyoruz. Yenikapı dışında alternatif mümkün değil. Kazancı yokuşu ve anıt önünde tören yapmaya çelenk bırakmalarına izin vereceğimizi söyledik. Ama toplanma yeri olarak kendilerine Yenikapı Miting alanını önerdik¨ dedi.

Taksim meydanında çelenk koyma seremonisi yapılmasına izin vereceklerini belirten vali, toplu gösterileri içim Yenikapı miting alanını gösterdi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, “Geçen yıl inşaatları gerekçe göstererek Taksim’i işçilere açmamışlardı. Bu sene öyle bir bahaneleri yok. Vali 1 Mayıs’ta Taksim için değil başka alanlarda izin verebileceklerini belirtti. Son dakikaya kadar görüşmelerimizi mutlaka yapmak istiyoruz. Burada barışçıl anlayışımızı görüşerek ortaya koymak istiyoruz. Yenikapı, Kazlıçeşme, Kadıköy söylendi. Senede 1 kere yapılan 1 Mayıs için neden Taksim dediğimizi defalarca kez ifade ettik. 1 Mayıs 1977’de katledilen 37 yoldaşımızın hesabı verilinceye kadar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz.”

1 Mayıs’ın Taksim’de kutanmasına valilikten izin çıkmasa da, işçiler ve emekçiler tarafından 1 Mayıs Taksim’de kutlanacak.