Banksy’nin göçmenlik konulu eseri ‘ırkçılık’ gerekçesiyle silindi


Banksy’nin göçmen sorununu irdelediği bir eseri ‘ırkçı’ bulunduğu için bölge yetkilileri tarafından silindi.

banksy

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin İngiltere’de Essex’in Clacton-on-Sea bölgesinde bulunan ve göçmen sorununu irdelediği bir eseri ‘ırkçı’ bulunduğu için bölge yetkilileri tarafından silindi.

Belediye Meclisi, eserin ‘ırkçı’ ve ‘saldırgan’ olduğu yönünde şikayet aldıklarını öne sürerken, Banksy imzası taşıdığından habersiz olduklarını belirtti.

Eserde, egzotik bir kuşun karşısında ‘Afrika’ya geri dön’, ‘Göçmenler hoş gelmedi’ gibi pankartlar taşıyan bir grup güvercin resmediliyor. Eserin, 400 bin sterlin değerinde olduğu tahmin ediliyor.

“UYGUN BİR ESERİ MEMNUNİYETLE KARŞILARIZ”

Eseri silen Belediye Meclisi’nden İletişim Sorumlusu Nigel Brown ise, Bansky’nin ‘uygun’ bir  eserini her zaman memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.

Banksy’nin eseri, seçime hazırlanan bu bölgede geçtiğimiz hafta birdenbire belirmişti. Banksy, eserin fotoğraflarını geçtiğimiz Salı günü kendi internet sitesinden paylaşmıştı.

Banksy’nin bu hafta bir eseri daha gün yüzüne çıkmıştı. İngiltere’nin Kent şehrinde yapılan çalışmada, yaşlı bir kadın üzerinde hiçbir sanat eseri olmayan boş bir sütuna bakıyordu.

BİR ESERİ DAHA KALDIRILMIŞTI
Banksy’nin Bristol’daki bir eseri de ‘binaya zarar vereceği’ gerekçesiyle, keşfedildikten sadece birkaç saat sonra kaldırılmıştı. Söz konusu eserde, birbirine sarılmışken cep telefonlarına bakan genç bir çift resmediliyordu. (Birgün)