Çocuk Gelinler gerçeği: Üç evlilikten biri…

Antalya’da düzenlenen 21’inci Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi’nde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Oto, çocuk yaştaki evliliklerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’da çocuk yaşta evlilik yapmış 300 kadınla yaptıkları araştırmayı anlatan Prof. Dr. Oto, bir sunum yaptı.

DHA’dan Tolga Yıldırım’ın haberine göre; Prof. Dr. Oto, “Çocuk yaşta evlendirilenler, gelin olarak gittikleri evde gelin olmaktan çok, mevsimlik işçi olarak çalıştırılan, cinsel, ekonomik anlamda hizmet eden bireyler haline dönüşüyor” dedi. Prof. Dr. Oto, evlendirilenlerin tüm yaşamları boyu sosyal, ekonomik, cinsel açıdan büyük mağduriyet yaşadığını belirtti.

Prof. Dr. Oto, şöyle devam etti: “Genel olarak Türkiye’de her 3 evlilikten birinin çocuk yaşta yapılıyor. Bu oran Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle yoksul kesimlerde daha fazla. Çocuk gelin sorunu bütün yaşam boyunca travmatik bir durum yaratıyor. En başta çocuk rızası olmadan cinsel istismara maruz bırakılıyor. Gittiği aile içerisinde şiddet görüyor.” Oto, ayrıca çocuk yaştaki damatların ikinci evlilik yapma düşüncesinde olduklarını ve bunun eşleri mağdur ettiğini ifade etti.

Related Articles

  • “Seks işçisiyim diye beni öldüremezsin”
  • Kadınların yüzde 26’sı çocuk yaşta evlendirildi
  • Afganistanda elbise ile sokağa çıkmak
  • Beyaz yakalı işçi kadınlar da şiddet mağduru
  • Tecavüzcülerle savaşan Hint süper kahraman: Priya
  • UNICEF: Türkiye’deki kadınlara yakınlarındaki erkekler şiddet uyguluyor
Köşe Yazıları
Hakan Deniz
Ağla Küba ağla
Hakan Deniz

Siyasi Haber
17 Aralık: 1 yıllık bilanço
Siyasi Haber

Tuncay Şur
Özgür Basın Derken?
Tuncay Şur