DİSK’ten Topbaş’a yanıt: “Taksim 1 Mayıs alanıdır”

002

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına ilişkin “Çok kalabalık halk kitlelerinin Taksim’e gelmesi günlük hayatı felç ediyor, kent ekonomisini sarsıyor” açıklamasına DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’ndan yanıt geldi. Çerkezoğlu; “Taksim’i işçiye yasaklayanlara oy yok” dedi.

“Topbaş’ın bu açıklamada kullandığı ‘kent ekonomisinin sarsılması’ ve ‘günlük hayatın felç olması’ gerekçelerinin başlı başına bir skandal olduğunu kaydeden Çerkezoğlu “1 Mayıs’ın nerede kutlanacağına karar verecek olan sadece ve sadece işçi sınıfıdır” dedi.

Çerkezoğlu açıklamasında “Unutulmamalıdır ki ekonomide üretilen tüm değerler işçilerin eseridir ve daha da önemlisi o gün işçiler için tatil günüdür. İşçi sınıfı 1 Mayıs’ta tatil hakkını, yani ekonomik faaliyetin bir günlüğüne durmasını mücadele ile kazanmıştır. Anlaşılan odur ki Kadir Topbaş ve temsil ettiği zihniyet işçi sınıfına kent meydanlarını da tatili de layık görmemektedir. 1 Mayıs’ta günlük ‘hayatı felç eden’ tek güç ise işçiler değil silahlarıyla, TOMA’larıyla, barikatlarıyla şiddet gösterisine girişenler ve bu gösteri için tüm ulaşımı durduranlardır” dedi.

Taksim’in 1 Mayıs Alanı olduğunu bir kez daha belirten DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının bedeller ödeyerek kazandığı 1 Mayıs meydanını her sene başka bir bahane üreterek işçilere kapatmak isteyenler sadece ve sadece yalanlarını ve işçi düşmanı olduklarını tescillemektedir. Taksim’i işçi sınıfına yasakladıklarını seçim öncesinde ilan etmekten çekinmeyenlere yanıtı 30 Mart’ta ve 1 Mayıs’ta işçi sınıfı verecektir! 1 Mayıs yasakçısı Topbaş’a işçilerden oy yok! İşçi düşmanı, yolsuzluğa batmış AKP’ye oy yok” dedi.

Yoruma kapalı