Doğum kontrolü günahmış

Ankara’nın en köklü kadın doğum hastanelerinden biri olan Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastenesi’nde kadınlar ikna odalarına alınıp, doğum kontrolü dinen günah denilerek geri gönderiliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “3 çocuk” hedefinin ardından yaptığı “Şartlar kolaylaştı 5 çocuk bile olur” açıklamaları doğrultusunda, doğum kontrol hizmetlerinden yararlanmak isteyen kadınların çeşitli yöntemlerle vazgeçirilmek istendiği belirtildi.

Cumhuriyet’ten İlkim  Öngel’in haberine göre; hastaneye başvuran kadınlara önce “Evli misiniz, bekâr mı” sorusu soruluyor. Eğer kadın bekâr ise bu kez de “Neden spiral taktırıyorsunuz” şeklinde sorgulanıyor. Kadın, doktora yönlendirilmeden hastane çalışanları tarafından “ikna odalarına” alınarak “doğum kontrolü dinen günah” sözleriyle geri gönderiliyor.

CHP Muğla Millitvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Ankara’daki Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte, Türkiye’nin pek çok ilinden doğum kontrol yöntemlerine başvurmak isteyen kadınların, hastanelerde hizmete ulaşamadığı yönünde bilgiler aldıklarını söyledi.

Yoruma kapalı