DTK: Dicle Vadisi’nin yapılaşmasına karşı duracağız

DTK Ekoloji Komisyonu, Dicle Vadisi’nin yapılaşmaya açılmasına dönük karara tepki göstererek, Amed’deki değerli toprakların kapitalist modernitenin uygulayıcıları olan kurum ve kuruluşlar tarafından rantçı ve iktidarcı anlayışlara peşkeş çekmek istediğini belirtti. Komisyon, karara karşı duracaklarını duyurdu. DTK Ekoloji Komisyonu, Dicle Vadisinin yapılaşmaya açılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Dicle vadisi

‘YEŞİL KUŞAĞI KAPSIYOR, CANLI ÇEŞİTLERİNE YAŞAM ALANI OLUYOR’

Kürdistan’da devam eden doğa talanına, Dicle Vadisinin  tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmasını sağlayan rekreasyon kararı ile bir yenisinin eklendiğine vurgu yapan DTK Ekoloji Komisyonu, Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nin Amed  kentinin  kurulduğu günden itibaren (M.Ö.6000 ) Dicle Nehri kıyısından Kale ile Dicle Nehri alanında bereketli alüvyonların yığıldığı topraklarda yer  aldığını ve kentin  besin kaynağı  olan çok önemli  bir yeşil kuşağı kapsadığını belirtti. Binlerce yıldır Amed’in  besin deposu durumunda olan Dicle  Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nin yüzlerce canlı çeşidine yaşam  alanı oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu değerli toprakların kapitalist modernitenin uygulayıcıları olan kurum ve kuruluşların almış olduğu  kararla  rantçılara  ve iktidarcı  anlayışlara  peşkeş çekilmek istendiği ifade edildi.

‘AMED KÖKENİNDEN KOPARTILACAK!’

Açıklamada, “Binlerce yıldır bu bölgede yaşayan insanların bu uygulamalarla  ekonomik  anlamda  bağımlı  hale getirilmek istenmekte, aynı zamanda  tarihinden  ve toplumsal  değerlerinden kopartılıp  toplumsal hafızalarımız ve kültür mirasımız  yok edilmek istenmektedir. Temelini iktidara anlayışlara dayandırılan bu anlayış  insanları doğadan kopartıp  beton yığınlarına hapsetmekte, doğayla beraber öncelikle  kadın ve genelde toplumu yaşamdan koparıp  esaret altına almaktadır. Bizce her yönüyle  bir doğa  kırımı olan bu kararın sonucunda vadinin yapı  rezerv alanı almasıyla Amed kenti  tarihi değerini yitirip kökeninden kopartılacaktır” denildi.

‘KOMÜNAL DEĞERLERİ YOK EDECEK BU KARARIN KARŞISINDAYIZ’

DTK Ekoloji Komisyonu, “Dicle Nehriyle yaşamın ve dirilişin, surlarıyla direnişin sembolü olmuş kentin yaşamı ve geleceği olan Dicle Vadisinin yapılaşmaya açılmasına karşı olduğumuzu belirtiyoruz” derken, Dicle Vadisinde   yaşayan canlıların ekosisteminin bozulacağı, komünal  değerlerin giderek  yok edileceği anlamına gelen bu kararın karşısında olduğunu duyurdu. (ANF)

Related Articles

Emek
  • Bursa’da inşaat iskelesi çöktü, iki işçi yaralandı
  • Sendikalar 2015 bütçesine karşı Ankara’daydı
Kadın
  • Cumartesi Anneleri, Demir ve Akiba’nın faillerini sordu
  • Afganistanda elbise ile sokağa çıkmak
Ekonomi
  • İtalya’da genel greve gidildi
  • Aile hekimlerinden nöbet protestosu
Halklar ve İnançlar
  • İHD: Siirt’te 47 toplu mezarda 822 kişinin cenazesi var
  • Milyonlarca Şii Erbain anması için Kerbela’da
Dünya
  • Kenya’da eşekli ‘Bıktık’ eylemi
  • İtalya’da genel greve gidildi