Eğitim gönüllüleri sendikaya karşı mı?

İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği vermeyi hedefleyen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), İstanbul’da çalışan Eğitim Sorumlusu Sahra Alkan ve Saha Sorumlusu Ekin Dallar’ı Sosyal-İş Sendikasına üye olmalarından kısa bir süre sonra işten çıkardı. Gerekçe olarak da, Gezi Parkı direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla kafasından yaralanan ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşam savaşını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın cenazesini ve performans düşüklüğünü gösterdi.

Sahra Alkan, işyerinden Berkin Elvan cenazesine gitmek için mazeret izni talep etti. Ancak, bu talep “iş yoğunluğu” bahanesiyle reddedildi. Sahra Alkan ise bu durumdan kaynaklı rahatsızlığını mail yoluyla yetkililere iletti. Ekin Dallar ise Berkin Elvan’ın cenazesine nasıl gidilebileceği hakkında diğer çalışanlara bilgi verdi.

PERFORMANS DERECELERİ ‘A’

Yönetim, “Bu tutumların TEGV’yi siyasi olarak taraflaştırmak anlamına geleceği”ni öne sürerek iki çalışandan savunma yapmasını istedi. Ayrıca, çalışma performansı değerlendirmesinde derecesi ‘A’ olan Alkan ve Dallar’ın, “performanslarının düşük olduğunu” ileri sürdü. Alkan ve Dallar, savunmalarının ardından, geçtiğimiz hafta cuma günü kıdem ve ihbar tazminatları verilerek işten atıldı. Hukuki haklarından vazgeçtiklerini beyan eden ibraname ve feragatname de imzalatılmak istenen Alkan ve Dallar, TEGV’ye işe iade ve  sendikal tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

SENDİKALI OLDUKTAN HEMEN SONRA 

TEGV’de çalışanlar, son bir aydır, Sosyal-İş Sendikasında örgütlenme faaliyeti yürütüyor. Şimdiye kadar 40 kişi sendikalı oldu. 15 Mart’ta TEGV yönetimiyle yapılan toplantıda, sendika gündeme getirilerek, çalışma koşullarının ve ücretlerin düzeltilmesi talep edildi. Toplantıdan 5 gün sonra TEGV, Sosyal-İş Sendikasına üye olan Sahra Alkan ve Ekin Dallar’ı işten çıkardı.
Uluslararası Af Örgütü, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi Derneği gibi pek çok kuruluşta çalışanlar sendikalı iken, Türkiye’nin en büyük vakıflarından biri olan TEGV’ye ise hâlâ sendika giremedi.

Haber: Sinem UĞURLU
www.evrensel.net

 

Yoruma kapalı