Hakan Yaman soruşturmasında emniyetin kamera oyunu

emniyet-dosyasini-kapatti-7336-669x321

Gezi isyanı sırasında polis saldırısı sonucu bir gözü kör olan Hakan Yaman’la ilgili 4 polis hakkında açılan soruşturma “bölgedeki kamera arızalı” diye kapatıldı.

Taraf gazetesinden Aysun Yazıcı’nın haberine göre; polisler tarafından feci şekilde dövüldükten sonra bir gözünü kaybeden Hakan Yaman’la ilgili Emniyet’in dört polis hakkında başlattığı disiplin soruşturması, “Cezayi tayine mahal olmadığı” kararıyla sonuçlandı. Kararda, bölgedeki SRG-08 nolu MOBESE kamerasının jandarmadan geçen standart dışı bir kamera olduğu ve bir yıldır arızalı olduğu ve başka MOBESE kaydının olmadığı belirtildi. Taraf’ın elde ettiği bilgilere göre, 4 polisin sorgulandığı incelemede 41 polis tanık olarak dinlendi. Polis memurları ifadelerinde haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini beyan etti.

Soruşturmanın “Tahlil” başlığı altında önemli ayrıntılara yer verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, saldırının gerçekleştiği 3 Haziran’da “Yaman’ın yaralanmasına ilişkin fotoğraf ve video kaydı bulunamamıştır” ifadeleri yer aldı. Basına yansıyan 18 saniyelik amatör kamerayla çekilen görüntülerin teşhise yeterli olmadığı belirtildi. Kararda ayrıca, Gezi olayları sırasında kargaşa yaşandığı ve o dönem hangi polisin ne tür malzemeyi kullandığının tespit edilemediği, kask numaralarının yapışkanlı olduğu ve istenildiği zaman sökülebilecek nitelikte olduğu belirtildi.

Amatör kayıt yetersiz

Kararda, Hakan Yaman’ın dövüldüğünü belgeleyen amatör kamera kaydıyla ilgili kamera çözünürlüğünün düşük olduğu, ortam aydınlatmasının elverişli düzeyde olmaması ve hedef şahısların kameraya uygun açıda bulunmaması sebebiyle “Teşhise elverişli görüntülerin elde edilebilmesi mümkün olmamıştır” denildi.

Yoruma kapalı