HDP: Çözüm adımlarının hızlandırılması acil ihtiyaçtır

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir uzman çavuş ve iki askerin öldürülmesinin ardından bir açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu çözüm adımlarının hızlandırılmasının aciliyet kazandığını duyurdu.

Kağızman’da üç HPG gerillasının hayatını kaybetmesinin ardından bugün Yüksekova’da üç Türk askerinin öldürülmesinin üzüntü ve kaygı verici olduğunun kaydedildiği açıklama şunlar belirtildi: “Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye’de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz.

Kaygılıyız. Çünkü bu gelişmelerin Ortadoğu’nun bugünkü durumunda Türkiye’yi son derece tehlikeli bir ortama doğru sürükleyeceğini biliyoruz.

Bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için daha fazla beklenmemelidir. Kalıcı bir barış için herkesi çözüm sürecine katkı sunmaya ve sürecin gerekliliklerini hızla yerine getirerek sorunların çözümüne odaklanmaya, herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, doğru ve gerekli adımlar atıldığında kalıcı barışın sağlanması çok yakın bir gelecekte mümkün olabilir.

Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan bu acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz.”

 

Kaynak: Ajansafirat.com

Yoruma kapalı