HDP Mecidiyeköy’deki işçi katliamına ilişkin açıklama yaptı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mecidiyeköy’de yaşanan işçi katliamına ilişkin bir açıklama yaptı. HDP Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay imzasıyla yapılan açıklama şöyle;

¨Türkiye’de savaşlardan, salgın hastalıklardan daha çok insan iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Her sabah yeni bir iş cinayeti ile uyanıyoruz. En son Mecidiyeköy’de, Torunlar GYO tarafından yapılan rezidans inşaatında, işçilerin kullandığı asansörün 22. kattan yere çakılması nedeniyle, 10 işçi yaşamını yitirdi. Daha birkaç ay önce, Nisan ayında aynı inşaatta bir işçi hayatını kaybetmişti.

Torunlar GYO’nun sahibi, AKP’nin kongrelerinde boy gösteren Aziz Torun. Torunlar GYO, 19 Ağustos’ta, 2014 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 96,5 oranında artırarak 271 milyon TL kar ettiğini açıklamıştı. Torunlar GYO, altı aylık karını neredeyse yüzde 100 artırırken, işyerindeki koğuşlar, tuvaletler, banyolar gayri insani durumda, iş güvenliği ise yok.

Türkiye iş cinayetlerinde rekora koşuyor. Sadece Ağustos ayında 158 işçi hayatını yitirdi. Yılın ilk 8 ayında ise 1270 işçi ve emekçi aramızdan ayrıldı. AKP Hükümeti, büyük bir aymazlık içinde göz göre göre yaşanan işçi katliamlarını, adeta ‘cinayet filmi’ izler gibi izliyor. Şimdi bir kez daha soruyoruz:

– İşçilerin kanı üzerinde yükselen gökdelenlerin, rezidansların, AVM’lerin, üçüncü köprü, üçüncü havaalanı gibi büyük inşaatların ihalelerindeki ‘kirli para’ çarkını döndüren AKP Hükümeti ve onun bakanları değil mi?

– İşçi ölümleri ve aşırı kar hırsı üzerine kurulu taşeron sisteminin, işçilere kölece çalışma koşullarını dayatan temel ekonomi politikalarının mimarı AKP Hükümeti değil mi?

– Her iş cinayetinin arkasından “takdiri ilahi”, “bu işin fıtratında var” gibi sözlerle, işçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe sayan, gerekli önlemleri almayan AKP Hükümeti değil mi?

– Grev gibi temel bir hakkı sürekli engelleyerek, işçileri sermaye karşısında mücadele edebilecek en önemli imkandan yoksun bırakan ve sermayenin keyfi uygulamalarına yol açan AKP Hükümeti değil mi?

İşyerlerinde iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında yasal düzenlemeleri yapmayan, yeterli önlemleri almayan, işyerlerini düzgün denetlemeyen hükümet ve onun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ölümlerin yegâne politik sorumlusudur. Çalışma Bakanı derhal istifa etmelidir. Başta Torunlar GYO’nun sahibi ve yöneticileri olmak üzere bütün sorumlular gecikmeksizin yargı önüne çıkarılmalıdır.

Halkların Demokratik Partisi olarak, yaşamını yitiren işçileri saygıyla anıyor, ailelerinin ve yakınlarının acılarını paylaşıyor, başsağlığı diliyoruz. HDP olarak sendikaları, meslek örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini iş cinayetlerine karşı birleşik mücadeleye, işçi ölümlerine karşı insan onuruna yaraşır bir çalışma yaşamını savunmak için ülkenin her yerinde ortak tepki göstermeye çağırıyoruz.¨

 

hdp logo

 

Yoruma kapalı