İstanbul’da Kent ve Demokrasi Şenliği

 

1978716_731552910230147_2006649687383170997_n-(1)

TMMOB İstanbul’da Kent ve Demokrasi Şenliği’ne hazırlanıyor. İstanbul İl Koordinasyonu tarafından düzenlenecek olan şenlik 11 Mayıs’ta Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda yapılacak.

Bir çok sanatçı, müzik grubunun yer alacağı şenlikte, resim sergiler ve çocuk atölyeleri de yapılacak.

 

TMMOB şenlik çağrısı için yaptığı açıklamada; İstanbul’da; Galataport, Haydarpaşaport, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Taksim Projesi, lüks konut projeleri, AVM`ler, finans merkezi, Kanal İstanbul gibi uygulamalar ile küresel sermayenin istekleri doğrultusunda yeninden biçimlendirildiğine dikkat çekti.

Bu durumun İstanbul halkını, başta barınma olmak üzere eğitim, sağlık, kültür vb. temel haklarından yoksun bırakıldığı bir kentleşme süreci ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu çağrı metninde şu ifadelere yer verdi:

“Tüm bu sorunların tespiti ile birlikte, “İnsanca, Yaşanabilir Bir Kent”in mümkün ve hakkımız olduğunu ortaya koymayı amaçlıyoruz. İnsanların giderek, bu gidişattan gayrî başka bir alternatif olmadığına ikna edildiği, toplumun geniş kesimlerinin kaybeden konumuna itilirken, bu yıkıcı kentleşme süreçlerine rıza göstermek zorunda bırakıldığı bir dönemde; bizzat bu sorunların muhatapları ile birlikte izlenmesi gereken politika ve yöntemleri üzerinde ısrarla durulması gerekmektedir. Emek ve Demokrasi güçleri ile birlikte halkımızın bu gerçeklerin farkına varmasını ülkemizin geleceği açısından son derece önemli görüyoruz. Halkımızla buluşarak, birlikte, yan yana durduğumuz, omuz omuza yürüdüğümüz tüm dost kurum ve örgütlerle buluşmak, moralimizi ve umudumuzu diri tutmak gerekiyor. Ülkemizin, mesleklerimizin, meslek örgütlerimizin geleceği bize bağlıdır. Bu nedenle tüm dost ve kardeş kurumlar ile halkımız şenliğimize davetlidir.”

 

Yoruma kapalı