İsveç’te Sosyal Demokrat Parti iktidara geldi


Stefan Löfven isveç

İsveç’te 8 yıldır iktidarda bulunan sağ blok ve blokun başını çeken Fredrik Reinfeldt liderliğindeki Muhafazakar Parti oy kaybına uğrayarak seçimi kaybetti. Başbakan Reinfeldt’in partisi Muhafazakar Parti yüzde 23.2 oy alırken bloktaki diğer partilerden Liberal Parti yüzde 5.4 Merkez Parti yüzde 6.1 ve Hristiyan Demokrat Parti yüzde 4.6 oy aldı.

Sol bloktan ise Stefan Lofven liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti yüzde 31.1 oy aldı. Bloktaki diğer partilerden Sol Parti yüzde 5.7 Yeşiller ve Çevre Partisi ise yüzde 6.8 oy almayı başardı. Bu sonuçlara göre iktidardaki sağ blok 349 üyeli parlamentoda 141 sandalye, sol blok ise 160 sandalyenin sahibi oldu.

İsveç’te Sosyal Demokrat azınlık hükümetini kuran Stefan Löfven, kabinede 12 kadın ve 12 erkek bulunduğuna dikkat çekerek, “Yeni hükümet feminist hükümet” dedi. İki Türkiyeli de kabineye girmeyi başardı. İsveç’te seçimlerden zaferle çıkan Sosyal Demokrat Parti Başkanı Stefan Löfven yeni iktidarı oluşturdu. Süryani kökenli İbrahim Baylan Enerji Bakanı olurken, Yeşiller Partisi’nden Mehmet Kaplan Şehircilik Bakanı oldu.

Perşembe günü parlamentoda yapılan oylamada aşırı sağ İsveç Demokratlarının 49 hayır oyuna karşı 132 evet oyu ile başbakan seçilen Löfven, Cuma sabahı mecliste, yeni bakanları tanıtarak hükümet programını okudu. 24 bakandan oluşan yeni hükümet, İsveç tarihinin en azınlık hükümeti oldu. Stefan Löfven, koalisyon hükümeti kurmak yerine sadece Sosyal Demokrat Parti’den ve Yeşiller-Çevre Partisi’nden oluşan azınlık hükümetini oluşturdu.

Stefan Löfven’in yeni kabinede kadın ve erkeklere eşit sayıda yer verdiği görüldü. Yeni hükümetteki 24 bakandan 12’sini kadın, 12’sini erkekler oluşturuyor. Stefan Löfven yeni hükümette kadınların sayısına dikkat çekerek, “Yeni hükümet feminist hükümet” dedi. Löfven, azınlık hükümeti olmaları nedeniyle işinin zor olduğunu ancak parlamentoda çoğunluğun desteği ile ülkenin sorunlarına bir an önce çözüm getireceklerini söyledi. Löfven, toplu taşımacılık, ekonomi, eğitim alanındaki sorunların öncelikle çözülmesi gereken sorunlar olduğunu söyledi. Partinin Gençlik Kolları Başkanı Gabriel Wikström Sağlık ve Spor Bakanı oldu. Yeni kabinede görev dağılımı şöyle:

Stefan Löfven – Başbakan

Peter Hultqvist – Savunma Bakanı

Morgan Johansson – Adalet Bakanı

Anders Ygeman – İçişleri Bakanı

Ylva Per Bolund – Yatırım Piyasası Bakanı

Ardalan Shekarabi – Sivil Bakanı

Gustav Fridolin – Eğitim Bakanı

Johansson – Çalışma bakanı

Ibarahim Baylan – Enerji Bakanı

Mikael Damberg – Gıda Bakanı

Mehmet Kaplan – Şehircilik Bakan

Sven-Erik Bucht – Tarım Bakanı

Kadın Bakanların isimleri ise şöyle:

-Åsa Romson – Başbakan Yardımcısı, Çevre ve İklim Bakanı

-Margot Wallström – Dışişleri Bakanı

-Isabella Lövin – Dış Yardımlar Bakanı

-Annika Strandhäll -Sosyal Araştırma Bakanı

-Gabriel Wikström – Sağlık ve Spor Bakanı

-Åsa Regnér- Çocuk, Yaşlı ve Aileden Sorumlu Bakan

-Kristina Persson – Strateji ve Nordic İşbirliği Bakanı

-Magdalena Andersson – Maliye Bakanı

-Aida Hadzialic – Liseler ve Sanat’tan Sorumlu Bakan

-Helene Hellmark Knutsson – Yüksek Eğitim ve Araştırma Bakanı

-Anna Johansson – Altyapı Bakanı

-Alice Bah Kuhnke – Kültür ve Demokrasi Bakanı

(ajanslar)