Selma Irmak ve İdris Nassan Salih Müslim’in Türkiye’ye gelişini değerlendirdi


Kobani’de IŞİD’in kuşatması ve çatışmalar devam ederken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte Başbakan Ahmet Davutoglu ile görüşen HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in dün Türkiye’ye gelip hükümet ile temaslarda bulunması ve hükümetin Suriye politikasını değerlendirdi. Selma Irmak şöyle konuştu:

“Türkiye’nin kendi yanı başındaki bir soruna kayıtsız kalması mümkün değildi, beklenemezdi ve doğru da değildi. O nedenle bu temasın gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu da oldu. Bundan sonrası önemlidir. Bundan sonra Türkiye nasıl bir tavır alacak, PYD ve oradaki Kanton yönetimi ile görüşmelerini devam ettirecekler mi, bir ilişki geliştirecekler mi ve bunun pratik teki yansıması önemlidir. Biz bu görüşmeyi önemli buluyoruz, anlamlı buluyoruz.

Başbakan ile görüşmemizde gündeme geldi. Başbakan’ın da, bu konuda diyaloga açık olduğunu, soruna kayıtsız kalamayacağını gördük. IŞİD’in yanında olduklarına dair algıdan büyük oranda rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler ve tam tersine ‘Kobani halkının yanındayız ve bunun için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz’ gibi şeyler söyledi. PYD’ye ilişkin kimi eleştirilerini ifade ettiler. Bizde bunun en iyi yolunun diyalog kurmak olduğunu söyledik. Başbakanın bizim görüşmemizden önceki söylemleri ile sonraki görüşmeleri bence farklıydı. Bir yaklaşım değişikliğini görmek mümkün. Örneğin Başbakanın ‘Kobani’nin düşmesine izin vermeyeceğiz’ söylemini gerçekten önemli buluyorum. Bunu bir politikanın emaresi ve formülü olarak görmek lazım. Suriye’ye yönelik hükümet öyle anlaşılıyor ki politikasını değiştiriyor. Bu çok çok önemli. Bizce çok çok olumlu bir tutum. Bir politika değişikliği var, belki bunun ilk adımı da PYD eş başkanı ile görüşmedir.”

The Guardian gazetesi ise, Suriye’nin Kürt kenti Kobani’de IŞİD kuşatmasına direnen PYD’nin lideri Salih Müslim’in Ankara’dan ‘PYD’nin dışarıdan silah yardımı almasına izin vermesini‘ istediğini yazdı. Kobani’deki özerk yönetimin Dışişleri Bakanı olan İdris Nassan ise The Guardian gazetesine verdiği demeçte ziyaret hakkında şunları söyledi:

”Uluslararası topluma, Kobani’yi korumamız için bize yardım etme çağrısında bulunuyoruz. Müslim’in Ankara ziyareti de bu çağrının bir parçasıydı. Türkiye IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona katıldığı için, onlardan da yardım istiyoruz. ŞİD Kobani’yi ele geçirirse Türkiye sınırına dayanacak. Bu sadece bizi değil, Türkiye’yi de ilgilendiriyor

IŞİD kent merkezine güneydoğudan iki kilometre kadar yaklaştı. Hava saldırıları işe yaramıyor, çünkü örgüt taktik değiştirdi. Ne zaman bir jet yaklaşsa açık pozisyonlarını terk ediyor, dağılıp saklanıyorlar. Bizim kara desteğine ihtiyacımız var. Onları yenilgiye uğratmamız için silah ve mühimmata ihtiyacımız var.”  (DHA – Diken)

Salih Müslim –