Orman klozet içinde, onlar rant peşinde

İstanbul’daki Fatih Ormanı pislik içinde. Kuzey Ormanları’nın İstanbul içinde kalmış son parçalarından biri olan Fatih Ormanı, “park”a dönüştürülme tehdidinin yanı sıra, çevresinde süren inşaatların molozuna ve pisliğine maruz kalıyor.

 

 

Belgrad ve Aziz Paşa muhafaza ormanlarının devamı olan Fatih Ormanı, çevresinde süren çarpık kentleşme ve yağma projelerinin baskısı altında can çekişiyor. Ormanların ticarileştirilmesine ve pislik içinde bırakılmasına dikkat çekmek için bir araya gelen Diren Fatih Ormanı İnisiyatifi, ormanda temizlik yaptı, çöp topladı.KLOZET, HALI, BİLGİSAYAR MONİTÖRÜ

Ormanda 1 saat boyunca yapılan temizliğin sonucunda çıkan buzdolabı, klozet, küvet, halı ve bilgisayar monitörü gibi çöpler ormanın girişinde sergilendi. Ormanda yürüyüş yapan yaşam savunucuları, bölgedeki yapılardan kalan atık suyunun da dereye döküldüğünü ifade etti.

ÇÖPLERİ ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNE BIRAKTILAR

Diren Fatih Ormanı inisiyatifi üyeleri ormandaki temizliğin ve yürüyüşün ardından, ormanda topladıkları çöp ve molozları çöp poşetlerine doldurup, İstanbul Bölge Orman Müdürlüğü’nün önüne bıraktı.

‘ORMANLARIMIZI YAŞATMAK ZORUNDAYIZ’

Müdürlüğün önünde Diren Fatih Ormanı inisiyatifi adına konuşan Emin Turan, “Ormanın bakımını üstlenmek yerine buraları sermayeye peşkeş çekenlere, çöpleri toplayarak asli görevlerini onlara tekrar hatırlatıyoruz” dedi. Turan, “Ormanları çöp ve moloz yığınlarına dönüştürerek, kapılarını sermayeye açmak yerine ormanlarımızı suyumuzu ve tüm doğal yaşam alanlarımızı yaşatmak zorundayız” dedi.

 

İstanbul Bölge Orman Müdürlüğü önünde okunan basın açıklamasının tamamı:

Basına ve kamuoyuna,

Fatih Ormanı’na sahip çıkmak için bugün buradayız

Ormanın bakımını üstlenmek yerine sermayeye peşkeş çekenlerin karşısında çöpleri toplayarak asli görevlerini tekrar hatırlatıyoruz. İstanbul’un en değerli yaşam alanlarından biri ve kentin içinde kalan son ormanını Bilgili ve Doğuş Holding’e kiralayarak ormanı ticarileştirmek dışında hiçbir amaç düşünmeksizin ormanlarımızı satanların, yaşam alanı olan ormanımızı koruma kaygısında olmadıklarının ne yazık ki bilincindeyiz. Onlar rantın peşinde bizlerse bu yağma ve yıkıma karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Fatih Ormanı’ndan yaklaşık 1 saatlik bir çaba ile  topladığımız ve daha yığınla toplanması gereken çöplerin sadece bir kısmını İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapısına bırakıyoruz.

Tüm sorumlulara tekrar sesleniyoruz. Ormanları çöp ve moloz yığınlarına dönüştürerek kapılarını sermayeye açmak yerine, ormanlarımızı, suyumuzu ve tüm doğal yaşam alanlarımızı korumak ve yaşatmak zorundasınız.
Talana, yağmaya karşı her alanda adım adım, ağaç ağaç ormanlarımızı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Fatih Ormanı’na ne stadyum ne villa ne de tek bir taş dikemeyeceksiniz.

Diren Fatih Ormanı

 

Haber: Canan Dede, Tolga Alp Turgut / Evrensel, Foto: KOS Medya
http://www.kuzeyormanlari.org/2014/10/20/orman-klozet-icinde-onlar-rant-pesinde/#sthash.p56tZqfU.dpuf

Yoruma kapalı