Peşmerge Musul’un kuzeyini IŞİD’den temizledi

Peşmerge güçleri, Musul’un kuzeyinde çok geniş bir alanın teröristlerden temizlendiğini açıkladı. Irak’tan yayın yapan Sumeriye televizyonunun haberine göre Peşmerge güçleri, Musul’un kuzeyindeki 3 kent ile 75 köy ve yerleşim merkezinin IŞİD çetelerinden temizlendiğini açıkladı.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Peşmerge güçlerinin IŞİD işgali altındaki bölgelerin kurtarılması için başlatılan operasyonda Musul’un kuzeyindeki geniş bir alanın teröristlerden temizlendiğini söyledi.

Irak güvenlik kaynakları da IŞİD Lideri Ebu Bekir Bağdadinin yardımcılarından Rıdvan Talib el-Hamduni’nin 32 militanla birlikte Irak uçaklarının Musul’a yaptığı hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

Öte yandan Dicle Operasyon Komutanlığına bağlı birliklerin de milis güçlerinin desteği ile İmam Veis-Sadiye kara yolunun temizlediği bildirildi. Dicle Operasyon Komutanlığı kaynakları, Irak ordusu, Peşmerge güçleri ve gönüllü milis güçlerinin katılımıyla Sadiye, Celula ve Mansuriye’nin IŞİD çetelerinden temizlenmesi için geniş çaplı bir operasyon başlatılacağını açıkladı.

Barzani peşmerge

Related Articles

Volkan Yaraşır
Rusya krizi, ülke iflası riski
Volkan Yaraşır