Esra Yakar için üniversite ayakta

Dicle Üniversitesi öğrencileri, Kobanê’de gönüllü doktorluk yaptığı sırada başına isabet eden şarapnel parçalarıyla ağır yaralanan tıp öğrencisi Esra Yakar’ın tedavi edilmeden tutuklanmasını protesto etti.

Haber Merkezi-Kobanê’de gönüllü doktorluk görevini yaparken başına isabet eden şarapnel parçalarıyla ağır yaralanan ve getirildiği Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gözaltına alınarak tutuklanan DÜ Tıp Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi Esra Yakar için öğrenciler tarafından kampüste yürüyüş gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde bir araya gelen ve aralarında İHD, SES, Tabipler Odası, TUHAD-FED yöneticilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, “Esra Yakar’a özgürlük” yazılı döviz taşıdı. Üniversite içinde sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen öğrenciler Dicle Üniversitesi Hastanesi önüne geldi. Öğrenciler adına açıklama yapan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Duygu Akyan, Yakar’ın Kobanê’de yaralanmasının ardından getirildiği Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde ilk başta Göz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Çaça ve asistanı Adnan Yıldırım tarafından tedavi edilmediğini ve bu yüzden sağ gözünü kaybettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından hastane binası önünde Esra Yakar’ın tedavisinin yapılması, Kobanê’den gelen yaralıların tedavilerinin yapılması ve Esra Yakar’ın tedavisine izin vermeyen Doktor İhsan Çaça ve asistanı Adnan Yıldırım’a soruşturma açılması taleplerine ilişkin başhekimle görüşmek için hastane önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. Yapılan 15 dakikalık oturma eyleminin ardından Tabipler Odası, İHD ve öğrencilerden oluşan bir heyet Başhekimle görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin sonunda taleplerin kabul edildiği ve “gerek görülmesi” durumunda soruşturma açılacağının söylendiği aktarıldı.Öğrenciler taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda boykota gidebileceklerini ifade etti.

Ankara’da ise Esra için yarın saat 12:40’ta Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Heykel önünde toplanılacak.

Related Articles

Köşe Yazıları
Özcan Kırbıyık
Türk ordusu -Roboski’de- görevini samimiyetle yerine getirmiştir!
Özcan Kırbıyık

Onur Arpaçukuru
Mülkiye Biat Etmez
Onur Arpaçukuru

Ömer Gül
Her şey önce üniversitede başlar direniş de
Ömer Gül