RTE’nin ‘Ak saray’ı New York Times’in manşetinde

New York Times, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içine yapılan yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı dün sürmanşetten verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayınlanan New York Times gazetesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı sürmanşetine taşıdı. Haber, “Türk lider, çatışmaları kullanarak gücünü pekiştiriyor” denilerek verildi.

Yaklaşık 350 milyon dolarlık bir maliyet ile Ankara’da inşa edilen yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirenler için güçlü bir sembol haline geldiği kaydedildi. Haberde, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yaklaşık 1000 oda, son model bir yeraltı tüneli sistemi ve anti-casusluk teknolojisine sahip olduğu ve Beyaz Saray, Kremlin ve Buckingham Sarayı’ndan daha büyük olduğu belirtilirken, 200 milyon dolarlık yeni Cumhurbaşkanlığı uçağına da yer verildi. Gazetede, İstanbul Boğazı’na bakan yeni çalışma ofisi ile tüm bunların, Erdoğan’ın büyük hedefleri için yapıldığı belirtildi.

***

Washington Post’ta ise Ishaan Tharoor imzasıyla aşağıdaki yazı yayınlandı:

“Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta ülkenin başkenti Ankara’nın bir köşesinde yeni sarayın açılışını yaptı. Bu aşırı süslü mekân’ın 1000 odası var ve inşası 350 milyon dolara mal oldu. AFP’nin bildirdiğine göre toplam alanı yaklaşık 2 milyon 150 bin feet kare. Doğal olarak bu kadar cömertlik eleştirilere sebep oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu olan 29 Ekim’e denk gelen, kompleksin resmi açılışından önce muhalefet liderleri açılışı boykot ederek katılmayacaklarını açıkladılar. Muhalif bir politikacı “Kremlin Sarayı’nın Ak-Saray’ın yanında kulübe gibi kaldığını ve Beyaz Saray’dan 50 kat daha büyük bir alana sahip” olduğunu söyledi.

Eylemciler devasa kompleksin sözde kanunlarla korunan orman alanındaki ağaçların katledilerek inşa edilmesine çok öfkeliler. Erdoğan hükümeti, geçen yıl İstanbul’da küçük bir parkta yapılmak istenen inşattan dolayı ülke çapında toplu protestolarla karşı karşıya kalmıştı.

Erdoğan ve kısaca ‘AKP’ olarak bilinen Adalet ve Kalkınma Partisi geçen yıl bir dizi yolsuzluk skandalına karşı direniş gösterdi; ardından bu yıl seçimlerde zafere ulaşan taraf oldu ve Erdoğan ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak yoluna devam etti. Yeni sarayın adı ‘AK Parti’nin adı’ gibi birçok sembolik anlam içeriyor (Ak-Saray ya da white palace).

Türkiye Cumhuriyeti’nin saygı duyulan kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün de yaşadığı Ankara’nın merkezindeki Çankaya Köşkü’nden yeni saraya taşınma değişimin de sembolü oldu. Tartışmasız Atatürk’ten sonra ülke politikasına Erdoğan’dan daha çok hiç kimse egemen olmadı; Erdoğan yeni sarayı kendi güdümünde gelişen yeni Türkiye’nin yansıması olarak görüyor.

Cumhurbaşkanı, gazetecilere ‘Türkiye yeni bir şeyler iddiasında olmalı. Cumhurbaşkanlığı ofisi çok özel bir şekilde ayarlandı. Buna özel itina gösterdik.’ dedi.

Bugüne kadar cumhurbaşkanlığı göstermelik bir makamdı ama anlaşılan artık öyle olmayacak. Sarayın mimarisi modern ve Osmanlı mirasının bir karışımı. Cumhurbaşkanı’nın yeni evi, Erdoğan’ın kendisini sultan olarak gördüğünün en büyük ispatı.”

Aksaray

Related Articles

Köşe Yazıları
Tuncay Yılmaz
Şer odağı AKP!
Tuncay Yılmaz

Mahir Sayın
Barış süreci ve yalanı hakikate çevirmek
Mahir Sayın

Mustafa Durmuş
Düşen petrol fiyatları küresel durgunluğu derinleştiriyor…
Mustafa Durmuş

Erdal Kara
Otoriterizm yolunda… AKP “av sezonu”nu açtı
Erdal Kara