17 Aralık savcılarına soruşturma kararı

headline

17 Aralık operasyonu olarak anılan yolsuzluk operasyonunda 60 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, soruşturmayı yürüten hakim ve savcılar hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, 17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara ile şüphelilerin malvarlıklarına el konulması kararı veren hakim Süleyman Karaçöl hakkındaki ihbar ve şikayetler nedeniyle inceleme izni için Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın inceleme iznine onay vermesinin ardından kurul müfettişlerinin başlattığı çalışma tamamlandı.

HSYK 3. Dairesi, müfettiş raporu doğrultusunda, Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Süleyman Karaçöl hakkındaki soruşturma açılmasına oy çokluğuyla karar verdi.

Daire üyeleri Ahmet Kaya, Bülent Çiçekli ve Resul Yıldırım soruşturma açılmaması yönünde oy kullanırken, Daire Başkanı ve HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici ile üyeler Ömer Köroğlu, Ahmet Karayiğit ve Zeynep Kavlak ise soruşturma açılması yönünde oy verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a gönderilecek olan soruşturma kararına onay çıkarsa, soruşturma işlemleri HSYK 2. Dairesi’nce yürütülecek.

Yoruma kapalı