2013’te 1203 İşçi Öldü


is-cinayetleri_kadikoy_aciklamaİşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2013 yılına ait iş cinayetleri raporunu açıkladı. Meclis, Ocak ayının ilk haftasında daha detaylı bir rapor açıklayacak.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin basındaki haberler ve emek-meslek örgütlerindeki bilgilerden derlediği rapora göre, 26 Aralık itibariyle 2013 yılında 59’u çocuk işçi, 101’i kadın işçi olmak üzere en az 1203 işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği Meclisi yaptığı yazılı açıklamada; “Son günlerde devlet içindeki çatışma büyüdükçe ayakkabı kutularındaki milyonlar, yolsuzluklar, aşırmalar bir bir ortaya saçılıyor. Bütün bu gelişmeler üç bakanın yolsuzluk nedeniyle istifa ettiği, asgari ücret görüşmelerinde yüzde 3 zammı yeterli bulan ve ‘800 TL’ye bal gibi geçinilir’ sözlerini söyleyen Faruk Çelik’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu ‘iş kazaları medeniyet göstergesidir’ diyen Nihat Zeybekçi’nin Ekonomi Bakanı olarak göreve geldiği, ‘Kadın da olsa çocuk da olsa güvenlik görevlilerimiz gereğini yapacaktır’ diyen ve her hak talebine şiddet uygulanması buyuran Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu ülkemizde yaşanıyor” dedi.

Meclis ayrıca, hükümetin istifasını isterken, halkı da yağma, yolsuzluk, talan ve şiddet düzenine karşı; dayanışma, eşitlik, özgürlük ve adalet için sokağa çağırdı.