KCK’den Kobanê eylemleri ile ilgili açıklama


KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, günlerdir Kürt kentlerinde yaşanan sokak eylemleri ile ilgili açıklama yaptı.

Hiç kimsenin Kürtlerden hemen yanı başındaki Kobanê’de halka karşı uygulanacak katliam ve saldırılar karşısında sessiz kalmasını beklemesi gerektiğini belirten KCK, “Kobanê kuşatma altında tutulduğu, İŞİD faşizmi saldırdığı ve AKP mevcut politikalarından vazgeçmediği sürece direniş daha kapsamlı biçimde gelişecektir. Bu anlamda halkımızın ve dostlarının geliştirdiği serhildanları selamlıyor ve destekliyoruz. Ancak halkımız serhildanlara kalkarken okul yakma, Türk halkının bayrak, Atatürk büstü vb değerlerine saldırma ve Türk basınında iddia edildiği üzere şayet yağmalama vb girişimler gerçek ise; bunları kesinlikle kabul etmediğimizi, bunları yapanların provokatörler olduğunu belirtiyoruz. Daha yaygın ve kapsamlı serhildanlar geliştirilirken halkımızın bu konulara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir” diye belirtti.

Yaşananlardan AKP devletinin sorumlu olduğunu belirten KCK, “Halkımız Kobanê direnişini sahiplenmekle kendi özgür geleceğini sahiplenmektedir. Bu anlamda Kobanê Pirsus birleşmiştir. AKP devleti İŞİD’i desteklemeyip, kardeş dediği Kobanê halkına karşı sorumluluklarının gereğini yerine getirseydi, Kürtlerin bu düzeyde serhildanlara kalkma gerekçesi de olmayacaktı. Dolayısıyla olup-biten ve tüm yaşananlardan AKP devleti sorumludur. Kobanê halkının DAİŞ faşizmine karşı kendisini savunması için her türlü yardım amaçlı bir koridorun açılması sürecin normalleşmesini de beraberinde getirecektir” dedi.

KCK, HÜDAPAR’ın saldırılarına dikkat çekti, saldırılarda devletin rolü olduğunu belirtti, “HÜDAPAR saldırılarını ve katliam girişimlerini derhal durdurmalıdır” diye kaydetti.

KCK, HÜDAPAR ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçmişte hangi güçler tarafından kullanıldığını iyi düşünerek ortaya çıkan sonuçların tekrarlanmaması için kendisini bir kez daha kullandırtmamalıdır. Sömürgecilerin amacı Kürdü Kürde kırdırtmaktır. Yaşanan son olaylarda HÜDAPAR’la birlikte Türk devletinin de rol sahibi olduğu kesindir. Saldırıların devam etmesi durumunda yanıtsız kalınmayacağı iyi bilinmelidir. Hem Türk devleti bu kirli politikalardan derhal vazgeçmeli hem de Hüdapar eskinin tekrarına kesinlikle düşmemelidir.”

“Hiç kimse yanlış hesap yapmamalıdır” uyarısında bulunan KCK, “Kobanê düştü, düşecek demekle hiçbir sorun çözülemez. Kobanê ile birlikte Kürtler ve dostları olduğu her yerde direnişini sürdürecektir. Uluslararası komplonun yıl dönümünde tüm Kürdistan halkı yürek, bilinç ve eylemini birleştirerek her zamankinden daha büyük bir kararlıkla mücadeleyi yükseltecektir. Kobanê’deki direniş aynı zamanda bir insanlık direnişidir. Tüm insanlığı Kobanê’deki direnişi sahiplenmeye ve IŞİD faşist güçlerine karşı direnen Kürt halkının yanında yer almaya çağırıyoruz” diye belirtti.