Eğitim emekçileri Kobane için grevde


Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, IŞİD ve AKP saldırılarına karşı 8-9 Ekim’de iş bırakılacağı açıklandı. Eğitim emekçileri ülkenin her yerinde eylemde olacaklarını ve insanlığın ortak değerlerini koruma görevlerini yerine getireceklerini söylediler.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun açıklamasıdır.
Bilindiği gibi Kobani 24 gündür uluslar arası bir çete örgütü olan IŞİD‘in kuşatması altında. IŞİD çetesinin saldırıları özünde, emperyalizmin Rojava‘da halklın kendi kaderini belirleme iradesine yaptığı kanlı bir müdahaledir. Rojava kantonlarında kurulan ve insanlığın ortak değerlerine  sahip çıkarak Ortadoğu‘nun çözümsüz kalan sorunlarına umut olan devrimi boğma girişimi anlamına gelen bu kuşatma, ancak halkların ortak mücadelesi ile kırılabilir. Emperyalistler halkların bağrına bıçak saplamak istiyorsa buna karşı halklar da birbirine sahip çıkarak bu hançeri olduğu yerden alacak ve faşizmin göğsüne saplayacaktır. Bugün günlerdir Kobani halkı ile omuz omuza olduğunu göstermek için sınırda alanlarda olan halka ve emekçilere yönelik AKP hükümetinin saldırıları sınır tanımaz boyutlara varmış, pek çok kentte sokağa çıkma yasakları konulmuş, onlarca insan IŞİD ve AKP polisinin saldırıları sonucu yaralanmış, on dört kişi hayatını kaybetmiştir.

Halkın çetelere karşı demokrasiye ve insanlık onuruna sahip çıkmak için gösterdiği tepkilere karşı yapılan bu saldırılar asla kabul edilemez. Eğitim Sen olarak bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız. 8 Ekim 2014‘te eğitim ve bilim emekçileri olarak 9 Ekim‘de de KESK ile birlikte iki gün süre ile iş bırakacağız; tüm emek ve demokrasi güçlerini yasaklara, baskılara ve zulme karşı iş bırakmaya alanlara çıkmaya çağırıyoruz.

18157_11_19_09