5. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri; İşçilere ve mültecilere

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, bu yıl iş kazalarında hayatlarını kaybeden emekçilere ve mültecilere armağan edildi.

ih_banner_2014_rvz

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca toplumda yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla İzmir’de organize edilen ve birbirinden önemli toplumsal konuların işlendiği belgeselleri insanlar ile buluşturan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 11-14 Aralık 2014 tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Şubesi ve Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu tarafından organize edilen Belgesel film günlerinde bu yıl da önemli toplumsal konuların işlendiği belgesellerin izleyici ile buluşacağı öğrenilirken, beşinci kez organize edilecek festivalin bu yılki teması ise, yeterli önlemlerin alınmadı iş yerlerinde gerçekleşen kazalarda hayatını kaybeden işçiler ve sayıları 2 milyonu aşan mülteciler.

Savaş, barış, güvencesizlik, hak ve tahribat

Kürt Sorunu nedeniyle yaşanan savaşın yarattığı sorunlar ve bu sorunlara karşın geliştirilmeye çalışılan barış, adalet ve yüzleşme talepleri, iş kazaları/cinayetleri, çocuk işçiliği, mevsimlik tarım işçileri, Paris’te ki evsizler, nefret söylemi, güvencesiz ev işçileri, Endonezya’da milyonlarca komünistin katledilişi, eğitim hakkı, doğa tahribatı, sığınmacıların/mültecilerin dramı ve Gezi olaylarını ele alan ve ülke içinden ve dışından seçilen belgesel filmleri yer alacak.

Belgesel yöneticileri izleyici ile filmi konuşacak

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterilen filmlerden bazılarının gösteriminin ardından yönetmenler izleyici ile buluşacak. Hakan Alp, Eylem Şen, Cenk Örtülü ve Bağımsız Kadın İnisiyatifi Sinema Atölyesi Çalışanları gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi gerçekleştirecek.

TİHV: Bu yılki gösterimleri İşçilere, mültecilere ithaf ediyoruz

TİHV’den yapılan yazılı açıklamada ise İnsan hakları savunuculuğunun ve belgesel sinemacılık alanının birbirinden oldukça yakından olduğu vurgulanırken, 4 gün sürecek olan Belgesel film günlerinin ana temasının iş kazalarında/cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler ile Türkiye’de sayıları 2 milyonu aşan sığınmacı ve mülteciler olduğu belirtildi.

 

Program ve detaylar için

http://www.tihvizm-belgeselfilm.org/

 

Sosyal Medya Hesapları;

 

Facebook

 

Twitter

Related Articles

Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Bir haberin düşündürdükleri : “Aşırı tedbir Allah’a güveni sarsar!”
Mustafa Durmuş

Özcan Kırbıyık
Türk ordusu -Roboski’de- görevini samimiyetle yerine getirmiştir!
Özcan Kırbıyık

Onur Arpaçukuru
Mülkiye biat etmez
Onur Arpaçukuru