Almanya: Türkiye’ye giden gençler tatile mi gidiyor IŞİD’e mi katılıyor bilmiyoruz

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, “Türkiye’ye giden gençlerin tatile mi savaşa mı gittiklerini bilmiyoruz” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ABD Dişışleri Bakanı John Kerry ile düzenledikleri basın toplantısında gençlerin hareketlerini izlemenin ve savaşa katılmalarını önlemenin kolay olmadığını belirterek, “Her yıl on binlerce genç Türkiye’ye gidiyor. Ama biz bunların tatile mi gittiklerini, bunlar arasında başka amaçlarla bu bölgeye seyahat edenler olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

Berlin’de, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştükten sonra mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, koalisyon ülkelerinin IŞİD’e yabancı savaşçı katılmasını engellemek için istihbarat paylaşımı konusunda daha çok işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi. Almanya ile bu anlamda kendi işbirliklerinin son derece iyi olduğunu anlatan ve Almanya’ya müteşekkir olduklarını anlatan Kerry, ABD’nin yabancı savaşçıların IŞİD’e katılmalarının neden ve sonuçlarını da araştırdığını söyledi.

John Kerry’nin bu sözlerinden sonra aynı konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ilginç bir örnek verdi. Yabancı savaşçılara yönelik önlem almanın sanıldığı kadar kolay olmadığını belirten Almanya Dışişleri Bakanı, “Güvenlik ve istihbarat konularında daha yakın işbirliği yapılsa bile, gençlerin hareketlerini izlemek, savaşa katılmalarını önlemek kolay değil. Her yıl on binlerce genç Türkiye’ye gidiyor. Ama biz bunların tatile mi gittiklerini, bunlar arasında başka amaçlarla bu bölgeye seyahat edenler olup olmadığını bilmiyoruz. Sayın Kerry’nin belirttiği gibi, ABD ve Almanya güvenlik birimleri, polis güçleri arasında, kuvvetli bir işbirliği var. Ama Almanya ve Türkiye arasında da bu işbirliğine ihtiyacımız var. IŞİD’e katılacaklarını düşündüğümüzden, yüzlerce gencin çıkışını önledik. Ama Almanya seyahat özgürlüğü olan bir ülke ve gençlerimiz de gezmeyi seviyor. Ülkeler, yetkililer arasında bu istihbaratlar paylaşılırsa, savaş cephesine gideceklerin seçilmesi kolaylaşır” diye konuştu.

Frank Stenmier

Yoruma kapalı