Arhavi’de HES protestosu

Artvin’in Arhavi İlçe Belediyesi’nin imar değişikliğiyle önünü açması ardından yapımına başlanan  hidroelektrik santral için bölge halkı protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Şantiye sahasına giren yaşam savunucuları, ‘HES yapma boşuna, yıkacağız başına’ sloganları attı. Şantiye görevlileri ile vatandaşlar arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Kamilet Vadisi’ndeki Cihani Deresi üzerinde geçen yıl yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesini protesto eden Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri  Arhavi Meydanı’nda toplandı. ‘Arhavi derelerine dokunma, atmacayı kızdırma’ ve ‘Su yaşamdır, HES’ler yaşama saldırıdır’ pankartları açan vatandaşlar, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ sloganları ile alkış ve tulum eşliğinde ilçede yürüyüş yaptı. HES protestosuna, bölgede çekimleri süren ‘Sevdaluk’ dizisinde Muhtar Ali karakterini canlandıran ve senaryo gereği HES’lere destek veren oyunculardan Cengiz Bozkurt da, ‘Arhavi darda, dereler isyanda’ pankartı ile katıldı.

‘HES İSTEMİYORUZ’

Yürüyüş sonrası meydanda toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı. Arhavi Doğa Koruma Platformu adına konuşan Ozan Nazım Esen, Kavak HES projesi kapsamında, yüzmeyi öğrendikleri, suyundan faydalandıkları ve canlarına can katan derelerinde büyük katliam yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Enerji üretme adına amaç, su kaynaklarımızı ve suyumuzu kullanım hakkını tümüyle ele geçirmektir. Bizler özgürce yaşamak, nefes almak ve doğa ile iç içe sürdürdüğümüz yaşamımızı yıllar evvel olduğu haliyle sürdürebilmek istiyoruz. O zaman artık bu katliamlara bir an evvel tek yürek olup dur demeliyiz ve haykırmalıyız. Biz Arhavililer olarak HES istemiyoruz. Vadilerimizde taş ocağı istemiyoruz.”

‘ŞANTİYEYE GİRDİLER’

Halk daha sonra araçlarla Konaklı köyüne çıktı, HES şantiye alanına girdi. Bu sırada HES çalışanları binalara girerek pencerelerden vatandaşları seyretti, bazıları cep telefonu ile görüntü aldı. Arhavi Doğa Koruma Platformu temsilcileri binaya girerek şantiye yetkilileri ile görüştü, dışarı çıkıp kendilerine açıklama yapılmasını istedi. Ancak sonuç alamayan kitle dışarıda, ‘HES yapma boşuna, yıkacağız başına’ sloganları attı. Bu sırada bazı vatandaşlar ile HES çalışanları arasında tartışmalar yaşandı.

Daha sonra şantiye sahasına gelen polis önlemi alarak halkı bölgeden uzaklaştırdı.

DHA

Yoruma kapalı