Marmara Üniversitesi’nde kamu emekçilerine satırlı faşist saldırı

Dün akşam saatlerinde Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde, öğrenci işleri biriminde çalışan kamu emekçilerine faşist bir grup satırlarla saldırdı. Saldırı üzerine KESK’e bağlı Eğitim-Sen’in, İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

Eğitim-Sen

”Üniversitelerde kendilerini ülkücü olarak nitelendiren grupların, polis ve idarenin desteğiyle, satır, bıçak, sopa ve benzeri aletler kullanarak öğrenci ve üniversite emekçilerine yönelik saldırılarının gerçekleşmesi ne yazık ki artık olağanlaşmıştır. Bu saldırıların bir yenisi, bu konuda sicili hayli kabarık olan, hatta “Satır Üniversitesi” olarak anılan, Marmara Üniversitesi’nin Göztepe Kampüsü’nde dün (27.11.2014) akşam saatlerinde gerçekleşmiştir.

Daha önce Göztepe Kampüsü içerisinde farklı görüşteki öğrencilere karşı gerçekleştirdikleri satırlı saldırılardan kaynaklı aldıkları cezaları protesto etmek amacıyla zorla Rektörlük binasına girmek isteyen Ülkücüler, güvenlik görevlilerinin buna izin vermemesi üzerine Rektörlük önünde uzun süre beklemiş, sağa sola tehditler savurduktan sonra Rektörlük yakınındaki Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı bürosunu basarak görevli idari personele satırlarla saldırmışlardır. Anlaşıldığı kadarıyla yakın zamana kadar idarenin göz yummasıyla şımaran bu grup ilk defa ceza alınca bu defa üniversite yönetimini hedef almıştır. Halkımızın deyimiyle besle kargayı oysun gözünü durumu.

Olaya müdahale eden bir güvenlik görevlisi ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda görevli iki idari personel vücutlarının çeşitli yerlerinden satır darbeleriyle yaralanmışlardır. Ellerini kollarını sallayarak Öğrenci İşleri binasını terk eden grup, orada bulunan idari personel ve güvenlik görevlilerine de, ailelerine varacak düzeyde tehditler savurmuştur. Tüm bu olaylar boyunca Marmara Üniversitesinde solcu öğrencilere aman vermeyen polis ortada gözükmemiştir.

Geçmişte bu tip saldırıların sıklıkla gerçekleştiği, ancak bir süredir pek bir olayın yaşanmadığı Marmara Üniversitesi’nde sendikamız EĞİTİM-SEN’in defalarca, gerek basın açıklamaları, gerekse de ikili görüşmelerde yapmış olduğu uyarılara rağmen eli satırlı ve sopalı bu gruba gösterilen müsamahanın getirdiği sonuçlar, bu son saldırıyla gözler önüne serilmiştir. Bundan böyle, Göztepe Kampüsü’nde, öğrencilerin yanı sıra idari ve akademik tüm personelin ciddi anlamda can güvenliği sorunu ortaya çıkmıştır.

Bu saldırı, onlarca çevik kuvvet polisinin, sivil polisin ve özel güvenlik görevlerinin görev yaptığı kampüs giriş çıkışlarında, elektronik dedektörlerle yapılan aramalara rağmen kampüs içerisine giren ve tüm bu emniyet görevlilerinin gözlerinin önünden elini kolunu sallayarak geçip, belinden çıkarttığı satır ile üniversite personeline saldıran bu insanların kim ya da kimler tarafından desteklendiği, kimlerin bu gruplara göz yumduğu sorularını akla getirmektedir.

Bu saldırıda yaralanan idari personel arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, saldırı ile ilgili etkin bir soruşturmanın yürütülmesi için olayın takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

EĞİTİM SEN İSTANBUL 6 NOLU ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ”

Related Articles

Hakan Deniz
Ağla Küba ağla
Hakan Deniz