Ayakkabı kutusu attı diye sürgün edildi

ayakkabi-kutusu-surgun-getirdi-1

Halk Bankası’nın İzmir Bergama şubesinde çalışan Hatice Yazgül Mengi, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Bergama Mitingi’nde evinden ayakkabı kutusu attığı için sürgün edildi. Mengi, 31 Mart’ta Karaman’da göreve başlamak zorunda bırakıldı. Faks ile bildirilen görev yeri değişikliğinde gerekçenin ise yazılmadığı görüldü.

Birgün’den Gülsen Candemir’in haberine göre; Hatice Yazgül Mengi, Pazar günü Maltepe Mahallesi’ndeki evi yakınında AKP Büyükşehir Başkan Adayı Binali Yıldırım ve AKP Bergama Belediye Başkan Adayı Halil Şahin’in katıldığı ilçe mitingi sürerken, evinin balkonundan ayakkabı kutusu gösterdi. Bunun ardından iddialara göre AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Halk Bankası’nı arayarak gereğinin yapılmasını istedi. Ardından Mengi’ye çalıştığı bankadan önce sözleşmesinin feshediliği ardından da Konya Karaman Ermenek ilçesindeki şubeye tayin edildiği haber verildi.

“Sürgün” yazısında “31 Mart’ta göreve başla” denilen Mengi, bu göreve başlamakla yükümlendirildi. İzin isteğinin de geri çevrildiği öğrenilen Mengi, evinden attığı ayakkabı kutusu nedeniyle 31 Mart’ta Karaman’da sürgün görevine başlamak zorunda bırakıldı.

“Hani karışmayacaktınız?”

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, yapılanın zulüm olduğunu savundu. Moroğlu, “Yaşam tarzınıza karışmayacağız” diyerek her fırsatta özgürlük ve düşünce serbestliği sözlerini dilinden düşürmeyen AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, bir kadın bankacının evinden yaptığı ayakkabı kutulu protestosunu içine sindiremiyor. Başbakan Erdoğan’ın İzmirli kadınlara yaşattığı zulmün takipçisi olduğunu göstermiş oluyor. “İzmirlileri korku tüneline sokan, intikam içeren bu anlayışın ne kadar karanlık olduğu, bir kez daha kendini ele vermiştir. Bu sürgün kararı geri alınmalı, bu adaletsizlik ortadan kaldırılmalıdır. Herkesin kendini ifade hakkı vardır” dedi.
Banka çalışanı ayakkabı kutusu ile yolsuzluklara protesto ederken aynı bankanın Genel Müdürü Süleyman Aslan, 17 Aralık’ta yolsuzluk operasyonu kapsamında evinde para dolu ayakkabı kutuları ile yakalanarak cezaevine konulduktan 57 gün sonra serbest bırakıldı. Aslan’ın genel müdürlükten ayrılmak zorunda kalsa da bankadaki yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürdüğü, 31 Mart’ta yapılacak Türkiye Halk Bankası seçimli olağan genel kurul toplantısında çalışanlara dağıtılacak temettüden iki maaş kadar (60 bin TL civarında) para da alacağı öğrenildi.

Yoruma kapalı