Aysel Tuğluk: AKP, IŞİD’i Kürtlere tercih ediyor

Haber Merkezi – IŞİD çetelerine karşı YPG/YPJ öncülüğündeki Kobani direnişi 100’üncü gününde zafere doğru ilerlerken, Kobanê Kriz Koordinasyonu Suruç Belediyesi’nin önünde açıklama yaptı. Van Bağımsız Milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Kemal Aktaş, HDP Milletvekilleri Urfa İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız, Kobanê’de yaşamını yitiren Sibel Bulut’un(Eylem Deniz) ailesi, Suruç Belediye Eş Başkanı Zuhal Ekmez, DBP’li yöneticilerin yanısıra çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Şehid namirin” sloganları atıldı.

Koordinasyon adına açıklamayı okuyan Aysel Tuğluk, 3 aylık bir dönemde kurulan Rojava Kriz Koordinasyonu’nun sığınmacı olarak gelen 190 bin Kobanêlinin ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. AKP Hükümetinin uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve kendilerine engeller çıkardığını söyleyen Tuğluk, “Yaptığımız yardımlar AKP faaliyetleri gibi gösterildi. Maraş Valiliği sığınan Kobanêlileri sınıra getirip sokağa atarken, AKP herhangi bir açıklama yapmadı. Sivillere yönelik insani koridoru halen açmadı. Bu tutumlar DAİŞ çetelerini desteklemektir. Askerin gözü önünde DAİŞ’in insanlık dışı faaliyetlerde bulunması ise başlı başına bir skandaldır” diye konuştu.

AKP IŞİD’İ KÜRTLERE TERCİH EDİYOR

Rojava Halklarının özgürlük mücadelesine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşmanca bir tutum sergilediğine dikkat çeken Aysel Tuğluk, şöyle devam etti: “Nasıl bir Suriye istedikleri açığa çıkmıştır. IŞİD ve benzeri radikalleri Kürtlere tercih eden AKP Hükümeti demokrasiyi ve çözüm sürecini doğru ele almamakta ısrar etmektedir. Rojava Kantonlarını hazmedememektedir. Kobanê yerine Halep öne çıkarılmaktadır.” AFAD’ın sadece 10 bin civarında Rojavalı’yı çadır kentlerinde barındırdığını, geriye kalan 180 bin Kobanêliye hiçbir yardım yapmadığını ifade eden Tuğluk, AFAD’ın yabancı devlet ve kurumlardan aldığı yardımları da 180 bin Kobanêli için kullanmadığını belirtti.

KOORDİNASYON TÜM KOBANÊLİLERE ULAŞIYOR

AKP’nin bu yardımların nasıl kullanıldığını derhal kamuoyu ile paylaşmasını isteyen Tuğluk, koordinasyonun yaptığı yardımlar hakkında şu bilgileri verdi: “Koordinasyonumuza bağlı 5 depo üzerinden yardımlar dağıtılmaktadır. 5 çadır kentte 11 bin kişiyi barındırıyoruz. 10 bin kişi kapasiteli çadır kenti engellemelere rağmen açmaya çalışıyoruz. Suruç’ta 42 bin Kobanêli evlerde misafir olarak kalmaktadır.  Urfa kent merkezinde 69 bin 600 Rojavalı’ya yardım ulaştırıyoruz. Adıyaman’da 7 bin 500, Amed’de 11 bin, Malatya’da 3 bin, Batman’da 3 bin, Mardin’de 4 bin, Antep’te 4 bin 500, Antalya’da bin 800, Hatay’da bin Kobanêliye barındıkları evlerde yardım ulaştırıyoruz.’’

“Rojava halklarının direnişi yerine IŞİD’in kaosunu tercih eden politikanın kimseye yararı yoktur. AKP, Rojavalı direnişçileri ‘Makul şüpheli’  diyerek gözaltına alarak provokatif davranıyor. Uluslararası toplumu dışlayıcı ve düşmanca yaklaşım AKP Hükümeti’ni IŞİD yanlısı bir pozisyona sokmuştur. Sykes-Picot’un yapay sınırlarının başlıca kurbanını Kürtlerdir. Bu sistem Kobanê direnişi ile çözülmeye mahkumdur. Yardım kuruluşları acilen harekete geçmeli ve AKP’nin Kobanêli sığınmacılara karşı bu ayrımcı yaklaşımı karşısında yurtiçi ve yabancı kamuoyu duyarlı olmalıdır. AKP takındığı bu olumsuz tavırdan derhal vazgeçmelidir. Tüm halkımızda direnişe destek için sınır nöbetine katılmalıdır” dedi.

Related Articles

  • Suruç ve Kobaneliler raporu yayınlandı
  • IŞİD Suruç’un Perepere köyüne ateş açtı
  • IŞİD’in Kobani’nin güneyindeki bağlantısı kesildi
  • Kobanê’ye 89’uncu gün selamı
  • Suruç Belediyesi’nin Kobanililer için yapacağı çadır kenti valilik engelliyor
  • Pirsus (Suruç) sağlık izlenimleri – Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu
Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Bir haberin düşündürdükleri : “Aşırı tedbir Allah’a güveni sarsar!”
Mustafa Durmuş

Özcan Kırbıyık
Türk ordusu -Roboski’de- görevini samimiyetle yerine getirmiştir!
Özcan Kırbıyık

Onur Arpaçukuru
Mülkiye biat etmez
Onur Arpaçukuru