Başakşehir’de parka İmam Hatip yapılmaması için eylem

İstanbul Başakşehir’de Vatan Göçmen Konutları’nda oturanlar, site içerisindeki parka imam hatip lisesi yapılacağını iddia ederek eylem yaptı.
Başakşehir’de çoğunlukla Bulgaristan göçmenlerinin oturduğu Vatan Göçmen Konutları’nda bulunan parkın etrafı geçtiğimiz perşembe günü metal plakalarla kapatıldı. Burada imam hatip lisesi yapılacağını öne süren site sakinleri parkın önünde saat 13.00’de toplandı. Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Özcan Pehlivanoğlu ile MHP ve CHP ilçe teşkilatlarından bazı üyeler eyleme destek verdi.
“SİTE SAKİNLERİ, PARKLARININ YIKILMASINI İSTEMİYOR”

Yapılan basın açıklamasında, şöyle denildi: “Site içerisindeki yeşil alanları bir çoğunu kendi imkanlarıyla oluşturan site sakinleri, zevkle vakit geçirdikleri ve tek nefes alabildikleri alan olan parklarının yıkılmasını istemiyor. Bildiğiniz gibi bu site yapımı için tahsis edilen arsa bir bütündür ve bölünemez. Ortak alanlar da sitede mülk sahibi olan maliklere aittir. Zaten mevcut bir okulu bulunan bu sitenin, merkezindeki bu park nasıl oluyor da tekrar eğitim alanı olarak tahsis ediliyor? Üstelik site sakinlerinin haberi ve bilgisi dışındı. Yetkililere soruyoruz; Dolgu toprak alanının zemin etüd çalışması yapıldı mı? Sitenin tamamı yapı rezerv alanına alınmışsa buraya nasıl inşaat ruhsatı verildi? Ve gerçekten verilen bir yapı ruhsatı var mı? Bu ruhsat kime ne şartlarda verildi? Büyükşehir Belediyesi’ne ait park alanı neden ve nasıl bu kadar kolay bir şekilde devredildi ve imara açıldı? İmara gerçekten açıldı mı? Tabela koymadan sitenin parkını kapatan ve inşaat çalışmalarına başlayan bu firma kimdir, ihaleyi nasıl almıştır? Site sakinleri olarak belediyeden neden bize bir açıklama yapılmadı?”

“GÖRÜYORSUNUZ İSTANBUL’U BETON CEHENNEMİNE ÇEVİRDİLER”

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Özcan Pehlivanoğlu da şunları söyledi: “Bulgaristan Türkleri olarak bizim önce kendi gerçeklerimizle yüzleşmemiz lazım. Bu sorun sizin sorununuz değil hepimizin sorunudur. Bugün burada yeşil alanı gasp ediyorlar. Yeşil alan katilleri var. Bu mesele bir parti ve siyaset meselesi değil, bir vatandaşlık meselesidir. Bir hak arama meselesidir. Görüyorsunuz İstanbul’u beton cehennemine çevirdiler. Her buldukları yere bir bina dikiyorlar. Çocuklarımıza böyle taşlardan oluşmuş bir şehir mi miras bırakacağız? Böyle bir miras bırakmayacaksak bu yeşil alan katilleriyle ve din istismarcılarıyla mutlaka mücadele etmemiz lazım. Buraya yüce dinimiz islamı istismar edip imam ‘hatip lisesi yapmak istiyoruz’ diye el koyuyorlar. Memleketimizin her tarafı imam hatip lisesine döndü Normal liselerde de din eğitimi verilebilir. Milli eğitim sisteminde her vatandaşımızın inancına, mezhebine kendi yoluna göre eğitebilir. Ama neden imam hatip lisesini bahane ederek yüce dinimiz İslam’ı bahane ederek böyle yerleri betonlaştırmaya çalışıyorsun? Başka yer mi kalmadı bu İstanbul’da?”
Başakşehir park

 

Related Articles

Yazılar
Şule Can
Sene 2015: Nefes Alamıyorum! (I Can’t Breathe! )
Şule Can

Tuncay Şur
Kobanê; devletten uzak, özgürlüğe yakın
Tuncay Şur

Volkan Yaraşır
Petrol “savaşı”: Rusya, İran ve “vekalet savaşları”
Volkan Yaraşır

Ergür Altan
“Roboski`yi bombalamaktır vatana ihanet olan!”
Ergür Altan