Diyarbakır’da sağlık merkezine polis baskını

sağlık merkezi
Diyarbakır’da, Kobani’de yaralananların tedavi gördüğü sağlık merkezi polislerce basıldı. Polisler tarafından tedavi görenlerin fotoğrafları çekilip, parmak izleri alındı

Diyarbakır’da, Kobani’de yaralananların da tedavi gördüğü Kardelen Ana Çocuk Sağlık Merkezi, polisler tarafından basılarak, tedavi görenlerin parmak izleri alındı ve fotoğrafları çekildi. Sağlık Merkezi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Bağlar Belediyesi tarafından hizmete açılmıştı.

Bağlar Belediye Başkanı DBP’li Birsen Kaya Akat, polislerin saat 01.00’de geldiklerini ve Kardelen Ana Çocuk Sağlık Merkezi’ne kapıyı kırıp girdiklerini söyledi.

‘Savaşta bile hastane basılmaz’

Burada çalışanların yere yatırıldığını, ardından merkezde tedavi gören 15 Kobanili yaralanın fotoğrafının çekilip parmak izlerinin alındığını söyleyen Başkan Akat, şunları söyledi:

“Savaşların yaşandığı hiçbir ülkede asla hastaneler basılmamıştır. Ama, maalesef burada bu yaşanmaktadır. Emniyetin bu tutumunu kınıyoruz. İki defadır sağlık merkezimiz baskına uğruyor. Geçen defa yapılan baskında 46 hastamızı götürüp getirdiler. Yatanların hasta psikolojisi yetmiyormuş gibi bu hastaları yine tartaklayıp rahatsız etmek ne kadar doğru? Bu hangi ahlaka hangi insanlığa hangi vicdana sığar. Suç duyurusunda bulunacağız.”

Emniyet: ‘YPG’liler tedavi görüyor diye bastık’
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de Suriye’den gelen bazı YPG’lilerin tedavi edildiği istihbaratı üzerine olayın gerçekleştiğini söyledi. Sağlık Merkezi’nde tedavi görenlerin fotoğraflarının çekilip parmak izinin alınmasının da emniyette teröristlerle ilgili bilgilerle karşılaştırma yapılması amacına yönelik olduğu belirtildi.

Yoruma kapalı