HDP: Taraftar gruplarının ifade özgürlüğü kısıtlanamaz

Taraftar Hakları Dayanışma Derneği’nin Passolig uygulaması iptali için Türkiye Futbol Federasyonu ve Aktif Bank aleyhine açtığı dava dün Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’nde görüldü. Passolig uygulamasındaki hükümlerin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne aykırı olduğunu söyleyen mahkeme , konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Davanın Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasının ardından basın açıklaması yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, Passolig uygulamasının iptal edilmesi gerektiğini savundu. “Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç duruşmadan önce ‘passolig uygulamasından vazgeçilemez’ diyerek mahkemeye siyasi baskı kurmasaydı Passolig uygulaması tamamen iptal edilebilirdi” diyen Altınörs, bu kazanımı  taraftarın örgütlü mücadelesinin yarattığının altını çizdi. Bir banka kartı olan Passolig’in insanları zorla AktifBank müşterisi yaparken, Passolig uygulamasının esas amaçlarından birinin de Gezi Direnişi ile iktidara karşı bir duruş sergileyen taraftarların denetlenmesi ve baskı altına alınması olduğunu belirtti.

Basın açıklamasının tam metni:

AKP iktidarının taraftar grupları üzerinde siyasi baskı oluşturmak için gündeme getirdiği “Passolig” adlı banka kartının iptal edilmesi talebiyle Taraftar Hakları Derneği’nin açtığı dava görüldü. Mahkeme, Passolig’in yasal dayanağı olan maddeleri temel insan haklarına aykırı bularak Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, duruşmadan önce “Passolig uygulamasından vazgeçilemez” açıklaması yaparak mahkeme üzerinde siyasi baskı kurmasa idi, Tüketici Mahkemesi, Passolig’i tümüyle iptal edebilirdi. Yine de mahkemenin kararı, Passolig’in insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunun tescili bakımından önemli bir adımdır. Bu kazanımı yaratan, taraftar gruplarının örgütlü mücadelesi olmuştur.

AKP Hükümeti, Türkiye Futbol Federasyonu ve AktifBank eliyle tribünler adeta kuşatmaya alınmıştır.
Bir banka kartı olan Passolig, bütün taraftarları zorla AktifBank müşterisi yapıyor, taraftarların kişisel verileri TFF eliyle pazarlanıyor.

Gezi Direnişi’yle birlikte iktidara karşı bir duruş sergileyen taraftar gruplarının Passolig aracılığıyla denetlenmesi ve baskı altına alınması hedefleniyor. Tribünlerde yükselen dayanışma, “maça girmeme cezaları”yla kırılmak isteniyor. Taraftarların toplumsal gelişmelerle ilgili söz söylemeleri engellenmek isteniyor.

Başlangıçta 1 milyon adet satışı hedeflenen Passolig’in satışı 280 binlerde kalmıştır. Taraftar gruplarının boykotu, Passolig’in ölü doğmasına neden olmuştur.

Hukuksuz olduğu bilinerek, hükümetin siyasi baskısıyla çıkartılan Passolig uygulaması sonlandırılmalı, taraftarların fişlenmesine ve banka müşterisi olmaya zorlanmasına son verilmelidir.

Taraftar gruplarının ifade özgürlüğü kısıtlanamaz. Tribünlerden yükselen dayanışma, hükümetin baskı ve yasaklarına üstün gelecektir.

Alp Altınörs
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı
19 Kasım 2014

Yoruma kapalı