Diyarbakır’da milyonlar Newroz’u kutluyor (Güncelleniyor)

1947596_673886665986751_1328348272_n

 

14:00 Meydan’da Newroz ateşi yakıldı. Milyonların coşkusu sürüyor.

13:50 İşte Öcalan’ın mesajı:

Yüreği Newroz ateşiyle barış ve özgürlük için tutuşan bütün dostlar merhaba!

Medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya’da görkemli Newroz ateşini bir  uyanış ve Demokrasi şölenine dönüştüren halkımızı selamlıyorum.

Sizlerin şahsında ülkemin bütün gençlerine ve kadınlarına sevgilerimi gönderiyorum.

Yüreğinde barışa bir yer açan, sesimize kulak veren herkesi, tüm Türkiye’yi asırların dayanışma ruhuyla bir olmaya çağırıyorum.

Dünya medeniyetler tarihine beşiklik etmiş, kardeş Ortadoğu ve Asya halklarının da bayramını kutluyorum.

Hepinize yürek dolusu selamlarımı gönderiyorum. Merhaba!..

Bizler gencecik fidanları, canları, aşkları, emekleri kül eden savaş ateşini, yine böyle bir günde, geçtiğimiz Newrozda söndürmüş ve barış için büyük bir dirilişin meşalesini yakmıştık.

BÜTÜN ARA YOLLAR VE GEÇİCİ BİÇİMLER MİYADINI DOLDURDU

Sevgili Türkiye halkı!

Tarih bize göstermiştir ki eğer kararlı bir barış önderliği sergilenmezse tarihsel sorunlar bildiğini okur ve genellikle çok kayıplı dönüşümlerle cevaplarını üretirler.

Önümüzde en yakıcı bir şekilde cevap bekleyen şey, birbirini tekrarlayan darbelerle mi yoksa tam ve radikal bir demokrasiyle mi yola devam edeceğimiz sorusudur.

Son Newroz’dan bugüne yaşadığımız güncel somut durum tam da çatallaşmaya başlayan bu yol ayrımını ifade etmektedir. Ya son 200 yıllık kapitalist moderniteye dayalı komplocu-darbeci rejim kendini yeniden restore ederek sürdürecektir ya da tarihsel rotasına oturtulmuş Türk-Kürt ilişkileri en kapsamlı demokratik reformlardan geçerek demokratik anayasal bir rejimle komplocu-darbeci mekanizmaları parçalayarak çözümlenecektir. Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miyadını doldurmuştur.

YASAL ÇERÇEVE KAÇINILMAZ OLDU

Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki taraf da birbirlerinin iyi niyetini, gerçekçiliğini, yeterliliğini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağırdan alma, tek taraflı yürütme, yasal temelden kaçınma ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından kararlılıkla çıkmıştır. Gelgelelim diyalog süreçleri önemli olmakla birlikte bir bağlayıcılık içermezler. Bundan dolayı da kalıcı bir barış için yeterli güvence oluşturamazlar. Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur.

DİRENİRKEN KORKMADIK, BARIŞIRKEN DE KORKMAYACAĞIZ

Barış savaştan daha zordur ama her savaşın da mutlaka bir barışı vardır. Biz direnirken korkmadık, barışırken de korkmayacağız.

Bizim direnişimiz, kardeş halklara karşı değil, hegemonik karakterli, yok sayan, imha eden, inkar eden zulüm düzenine karşı olmuştur. Dolayısıyla barışımız da hükümetler ya da  devletler için değil, bu toprakların binlerce yıllık kadim değerlerini özümseyen, dünya kültürel mirasının eşsiz hazırlayıcısı olan Anadolu, Kürdistan ve Mezopotamya halkları içindir. Hükümet ve devlet bu gerçekliğe uygun bir ciddiyet geliştirmekle yükümlüdür.

ULUSLARARARASI KOMPLOLARA KARŞI DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR

Bizim büyük barış yolculuğumuz Oslo’dan Paris’e, Gever’den Lice’ye, KCK operasyonlarından hasta tutsaklarımıza dönük zalim tutuma varana değin birçok saldırıya maruz kalmıştır. İşte bütün bu kirli oyunları bozan, Uluslararası Gladyo hakimiyetini sarsan ve boşa çıkaracak olan da bu harekettir;  yani sizlersiniz. Bütün bölgedeki vesayet düzenlerinin etkisizleştirilmesinde bizim yürüttüğümüz mücadelenin çok büyük bir payı vardır. Türlü biçimlere bürünerek karşımıza çıkan uluslararası komplolara karşı yeterli dikkati göstermek tarihsel sorumluluğumuzdur.

Öte yandan sorumlu bir dil ve üslup birçok ırkçı psikolojik harp metotlarını boşa çıkaracağı gibi büyük barışımızın da temel karakteri olacaktır.

Bu barış, başta Rojava olmak üzere tüm bölgede ancak demokratik anayasal çözümlerle pekişecektir.

Kadınlar, biriktirdikleri büyük özgürlük ve eşitlik potansiyelinin yanında, demokratik toplumsal gelişmeye ekledikleri yeni etik ve estetik değerlerle bu barışın asıl taşıyıcısı olacaklardır.

Hareketimiz bir gençlik hareketi olarak başlamış ve hep genç kalmıştır.  Bu barışa yönelik saldırılara ve provakasyonlara karşı, barışın yılmaz savunucuları da yine gençlik olacaktır.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına savrulmuş göçmen halkımız, dünyaya barışı ve onurlu özgür yaşamı haykıran sesimiz olacaklardır.

Umudun tükenmeye yüz tuttuğu her yerde eşsiz, emsalsiz iradeleriyle hayatını, sağlığını ve özgürlüğünü, gözünü kırpmadan veren bütün yoldaşlarımız, temel dayanağımız olacaklardır.

Irkçı, ayrımcı, üsttenci ve kan kokan nefret söylemlerine karşı, bin yıllık kardeşlik serüvenimizle Türkiye halkları en etkili cevap olacaklardır.

Bütün inançların, halkların, kültürlerin ve emeğin kendisini özgür hissedeceği bir özgür ve tam demokratik ülkeye olan inancımla ve en devrimci duygularımla hepinizi selamlıyorum.

Kendini çağına ve insanlığa karşı sorumlu sayan herkesi büyük barışımızın yapı taşı olmaya çağırıyorum.

Selam olsun halkların kardeşliği için sorumluluk üstlenenlere.

Yaşasın Newroz!

Yaşasın halkların kardeşliği!

Abdullah Öcalan

İmralı Zindanı”

13:40 Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın,  21 Mart 2014 Amed Newroz’unda tarihi mesajı okundu. Öcalan, şu ana kadar yürütülen diyalog sürecinde iki tarafın da birbirlerini test ettiğini belirterek, “Gelgelelim diyalog süreçleri önemli olmakla birlikte bir bağlayıcılık içermezler. Bundan dolayı da kalıcı bir barış için yeterli güvence oluşturamazlar. Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur” dedi.13:30 Öcalan’ın mektubu okunuyor. Mektubu Pervin Buldan Kürtçe, Sırrı Süreyya Önder Türkçe okudu.

12.30 – KCK Eş Başkanı Cemil Bayık Newroz alanına görüntülü canlı yayınla bağlanarak bir konuşma yaptı. Bayık, AKP hükümetinin çözüm doğrultusunda somut adım atmayıp oyalama ve aldatma taktiği güttüğünü söyledi. Bayık, Öcalan ve KCK tutukluları serbest bırakılmadan gerçek ve kalıcı bir barışın mümkün olmadığını ifade etti.

11.45 – Cuma namazı için törene ara verildi. Ardından Abdullah Öcalan’ın mesajının okunması bekleniyor. Mesajın Türkçesini Sırrı Süreyya Önder, Kürtçesini Pervin Buldan okuyacak.

11.30 – Osman Baydemir hem Newroz hem Diyarbakır halkına veda konuşması yaptı. “Bu halk, Türkü, Kürdü, Alevisi, sosyalistiyle… bu baharın kışa çevrilmesine izin vermeyecek” dedi.

Tarihi Newroz kutlaması için milyonlar Diyarbakır’da sabahın erken saatlerinden bu yana Newroz alanını d:olduruyor.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) önünde bir araya gelen ve aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, HDP Genel eş başkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kobanê Kantonu Dış İşleri Bakanı İbrahim İbrahim Kurdo, Kobanê İnsani Yardımlar Sorumlusu Sileman Xelîl, Adalet Divanı eş başkanları Fazîye Abdî ve Nîhad Ehmed, Gümrük ve İç İşleri Divanı Sorumlusu Omar Mhdalî, Adalet Divanı üyesi Zehra Sedun, Ulaştırma Divanı Sorumlusu Hemze El-Mihemmed’in yer aldığı grup Newroz’a katılmak üzere alana hareket etti.

Diyarbakır Newroz’una yaklaşık 600 konuk, 400 gazeteci izliyor.

Diyarbakır’da dükkanların tamamına yakını kepenkleri açmazken, halk, sarı, kırmızı, yeşil flamalar ile PKK, KCK bayrakları taşıyarak, gruplar halinde alana yürüyor.

YDG-H üyesi gençler, PKK, YPG ve KCK bayrakları ve KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan’ın flamalarıyla askeri nizamda alana giriş yaptı.

Yüzbinlerin alana girişi sürerken PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunun 13:00’ten sonra okunması bekleniyor.

Gelişmeleri aktaracağız…

Yoruma kapalı