Edebiyatçılar 25 Ekim’de Kobane sınırında olacak

edebiyatcilardan-kobani-cagrisi

Edebiyatçılar Aslı Erdoğan, Murathan Mungan, Sema Kaygusuz, Ayşegül Devecioğlu, Vivet Kanetti, Hatice Meryem ve Can Öz IŞİD vahşetine karşı direnen Kobanê halkına destek vermek için sınıra gidiyor. 25 Ekim Cumartesi sabahı Urfa’dan sınıra gidecek olan edebiyatçılar,  “İnsanlık koridorunu aç” çağrısında bulunacak. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Aslı Erdoğan, “Türkiyelilere IŞİD’i anlatmaya gerek yok. Her gün öğreniyoruz. Türkiye’nin ve diğer devletlerin iki yüzlülüklerini en iyi bilenlerdeniz. Tam içimize sızmış bu savaşı artık görmezlikten gelemeyiz, o bizi çoktan gördü zaten” dedi.

Görüş ayrılıkları, siyasi ve kişisel çatışmaların bir yana bırakılarak Kobanê ile dayanışmanın büyütülmesi çağrısını yapan Erdoğan şunları söyledi: “Şimdi kuşatılmış durumdayız. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, İslamcı-laik gibi bize dayatılmış ayrımları, kurgulanan sınırları aşmadan, bir süreliğine olsa bile yan yana durmayı beceremeden kıramayız bu çemberi. Kobanê’ye bir koridor açalım. Tek başımıza, hiçbir kılığa bürünmemiş, tekil bir vicdan olarak Kobanê’ye doğru, dikenli tellere, ağır silahlara, cellatlara doğru sessizce yürüyelim. Gerçek ya da temsili olarak, Kobane’ye doğru yola çıkalım.”

Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul’da bir araya gelen çok sayıda edebiyatçı, Kobanê için birer cümle söylemiş ve Türk devletine “İnsanlık koridorunu aç” diye seslenmişti. Edebiyatçılar ortak yayınladıkları metinde Kobanê’deki olası katliamı durdurmak için Kürt olmanın şart olmadığına dikkat çekerek şu çağrıyıpı yapmıştı: “Süryani, Ermeni, Ezidi ya da Arap olmak gerekmiyor. Musul, Humus, Keseb, Şengal ve Kobanê, dostlarımızın dostları, arkadaşlarımızın akrabasıdır. Hayat için, insanlık için, kadim kültürler için soykırıma seyirci kalma. Koridoru aç Türkiye.” (ANF)

 

Yoruma kapalı