Hizbullah: ABD’nin hedefi IŞİD’i yok etmek değil sınırlamak

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, ABD’nin IŞİD’e karşı uluslar arası koalisyon kurma adımında ciddiyet bulunmadığını söyledi. Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesinin haberine göre Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta siyasi kazanım elde etmek için korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Şeyh Naim Kasım “Barack Obama’nın sözleri açık. Sözünü ettiği kontrol, tehlikenin belirlenmesidir. Ancak bu terörist örgütün bölgedeki belirli ülkelere karşı kullanılması ve bu ülkelerin korkutulması eğilimi devam ediyor. Hedeflenen şey özellikle Irak ve Suriye’de siyasi kazanım elde edebilmek için IŞİD’in korunmasıdır” dedi. Amerika’nın IŞİD’in bölgedeki varlığıyla sorunu olmadığını belirten Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, “Amerika’nın tavrı dikkatle izlendiğinde görülüyor ki onlar IŞİD’in bölgedeki varlığını kabul ediyor; sadece diğer ülkelere yayılmasını engellemeye çalışıyorlar” diye konuştu. Şeyh Naim Kasım, Amerika’nın IŞİD’i yok etmek istemediğini belirterek, bölgede ve uluslar arası alandaki tartışmanın da bu örgütün kontrol dışına çıkmasından doğan sonuçlarla ilgili olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama dün IŞİD’e karşı mücadele için dört maddelik bir plan açıklamıştı. Obama, planının birinci maddesinde IŞİD’e yönelik hava saldırılarının devam edeceğini, ikinci maddesinde IŞİD’e karşı mücadele için Irak’ta Irak hükümetinin Suriye’de ise “ılımlı muhaliflerin” destekleneceğini, üçüncü maddesinde müttefik ülkelerle birlikte terörün finans kaynaklarının kesilmesi ve istihbarat gücünün arttırılması yönünde çalışılacağını, dördüncü maddesinde de terörden zarar gören yerlere insani yardımlar yapılacağını vurgulamıştı. (YDH)

Şeyh naim kasım - Hizbullah

Yoruma kapalı