İnternet gazeteciliği tasarısında basın kartı düzenlemesi

İnternet gazeteciliğini düzenleyen tasarıda TİB’in basın kartı iptal etme yetkisi alındı. Ancak TİB’in gazetecilerin haber kaynaklarına dair bilgi isteme yetkisi tasarıda kaldı.

Radikal’den Umut Erdem’in haberine göre; TBMM Adalet Alt Komisyonu, internet gazeteciliğini düzenleyen tasarıya son şeklini verdi. Buna göre TİB’e verilen mevzuata aykırılık halinde basın kartını iptal etme yetkisi, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne geçti. Ancak büyük tartışmalara neden olan, TİB’in isteği durumunda gazetecilerin haber kaynaklarına kadar bilgi isteyebilme yetkisini sağlayan madde tasarıda kaldı.

Hükümetin, Basın Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının Adalet Alt Komisyonu’ndaki çalışmaları tamamlandı. İnternet gazeteciliğini düzenleyen tasarının önümüzdeki hafta Üst Komisyona gelerek görüşülmesi hedefleniyor. İptal yetkisi Basın Enformasyon’da Alt Komisyon’da en büyük düzenleme 7. maddenin çıkartılması oldu. Maddede, ‘yayın durdurma sebeplerinin ortaya çıkması durumunda, adli makamlarca kovuşturmaya başlanması ve TİB tarafından aykırılığın tesbit edilmesiyle internet haber sitesinin resmi ilan ve reklam ile basın kartına ilişkin haklarının ortadan kalkacağı’ belirtiliyordu. Ancak, 6. Madde’de önergeyle yapılan değişiklikle, ‘yayın durdurma sebeplerinin ortaya çıkması halinde, internet haber sitesinin yayınının durdurulmayacağı, bu durumun kesinleşmiş mahkeme kararıyla tespit edilmesi halinde, basın kartının iptali için Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce işlem yapılacağı’ hükmü getirildi.

Yoruma kapalı