İslam Devleti (İD) örgütü Kobani’de çatıştığı Kürtler’e karşı misket bombaları kullandı


misket
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İslam Devleti (İD) örgütünün, Kobani bölgesinde çatıştığı Kürtler’e karşı misket bombaları kullandığını açıkladı.

New York merkezli HRW, yerel Kürt yetkililerin sunduğu raporlar ve İD örgütünün açıklamalarına dayandırdığı açıklamasında, Kobani bölgesinde 12 Temmuz ve 14 Ağustos tarihlerinde Kürtler’e karşı İD tarafından misket bombaları kullanıldığını bildirdi.

ANF’nin haberine göre, bu yasaklı silahın İD ile PKK’nın Suriye kolu olan YPG arasında Kobani dolaylarında yaşanan çatışmalar sırasında kullanıldığı açıklandı. HRW’ye göre, İD ilk kez bu tür bir silah kullanıyor. Örgütün bu silahları nasıl elde ettiği ise henüz netlik kazanmadı.

İD, Temmuz ayının başından bu yana Kobani’ye yönelik saldırılar düzenliyor. Ramazan ayı sonunda kente girmeyi planlayan örgüt, bu hedefine ulaşamadı. YPG, İD’e karşı savunmanın ardından karşı saldırılara geçti ve bazı bölgelerde örgütü geriletmeyi başardı. Halen Kobani bölgesindeki köylerde çatışmalar yaşanıyor. 31 Ağustos günü Cedi köyündeki çatışmada 10 İD üyesi öldürüldü.

Misket bombaları Suriye rejimi tarafından da daha önce silahlı gruplara kullanılmıştı. HRW, tanıklara ve video görüntülerine dayanarak 2012 yılı ortalarından bu yana rejim tarafından 249 kez misket bombalı saldırı gerçekleştiğini rapor etti.

Suriye de, tıpkı ABD, İsrail ve Türkiye gibi 2008 yılındaki Misket Bombalarını Yasaklama Sözleşmesi’ne imza koymayı reddetti. Türkiye özellikle Kürtler’e karşı savaşta birçok kez misket bombaları kullandı. Bunlar genellikle gerilla alanlarına yapılan saldırılarda birçok kişinin ölümüne veya yaralanmasına yol açtı.

HRW uluslararası toplumu bir kez daha bu sözleşmeyi imzalamaya çağırırken, Suriye hükümet ve suiistimallerde bulunan diğer taraflara silah ambargosu uygulanması çağrısını da yineledi.

HRW’nin silah bölümü şefi Steve Goose, “Her türlü misket bombası kullanımı mahkum edilmeli, ama en iyi yanıt tüm ulusların bunları yasaklayan sözleşmeye üye olması ve kolektif olarak bunların ortadan kaldırılması için hareket etmesidir” dedi.

İnsan hakları örgütü HRW, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye hükümeti ile sistematik ve genelleştirilmiş bir şekilde insan haklarını ihlal eden silahlı gruplara, silah ambargosu uygulamasını istiyor. (Zete)