Kırklareli Gezi Davası’nda 83 beraat


kirklarelideki-gezi-davasi-basladi-yeniden-DHA-aaa8763dd96ea7bdf4d98c002400df05-3-t

Gezi İsyanı sırasında Kırklareli’de gerçekleştirilen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 105 direnişçiden, savunması alınan 83’ü, bugünkü duruşmada beraat etti. Mahkeme, kararında “kolluk kuvvetleri gerekli ihtar ve yönlendirmeleri yapmadı” dedi

Kırklareli 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 105 direnişçinin davanın 2’nci duruşması bugün görüldü. Davaya önceki duruşmada ifadeleri alınan 83 direnişçi katılırken, ilk duruşmaya katılmadığı için savunması alınamayan 22 kişinin dosyası ayrıldı. 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 32’nci Maddesi’nde yer alan ‘ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar ederlerse, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ maddesindeki şartların oluşmadığını, kolluk kuvvetlerinin herhangi bir ihtarda yada yönlendirmede bulunmadığına hükmederek 83 kişinin davadan beraatine karar verdi.

Beraat eden direnişçilerin avukatlarından Emrah Arslan, adliye çıkışı yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“O yüzden buradaki arkadaşlar büyük mağduriyet içerisindeydi. Adalet yerini buldu. Hukuk, adalet yerini buldu ancak mücadelemiz devam edecek. Burada 16 dava var, bunlardan da beraat kararı almadan biz buradan dönmeyeceğiz. Bugün Kırklareli adliyesinde 83 kişi hakkında beraat kararı çıktı. Her konuşana dava açılacaksa buradan kimse çıkamaz. Umarım adalet savunucuları olarak da buna çözüm buluruz.”