Kobani direnişi 45. gününde: IŞİD geriliyor

Kobani’ye yönelik IŞİD saldırıları 45. gününde devam ediyor. Doğu tarafından kente saldırı düzenleyen IŞİD, YPG güçleri tarafından geri püskürtüldü. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de kobani’deki ışid hedeflerini  vurmayı sürdürdü. Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 15 Eylül’den bu yana Rojava’nın Kobani Kantonu’na yönelik saldırıları 45. gününde devam ediyor. Kentin doğu ve güney cephelerinde dün gece başlayan çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. IŞİD’in doğu cephesinden kente yönelik saldırısı Halk Savunma Birliği (YPG) güçleri tarafından geri püskürtüldü. YPG Basın Merkezi, son 24 saat içindeki çatışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre Kobani’nin doğusunda bulunan belediye caddesi, Kaniya Kurda, Şeran ve Kabacoğ köyleri ile kentin batısındaki Izea köyü çevresinde çıkan çatışmalarda 25 IŞİD üyesi öldürüldü. Çok sayıda askeri malzeme ve mühümmata da el konuldu. Açıklamada IŞİD’in kent merkezine yönelik top atışlarının aralıksız devam ettiği belirtildi. Hawar Haber Ajansı (ANHA), öldürülen IŞİD üyelerinin üzerinde NATO yapımı gazların yanısıra birçok farklı ülkeye ait para birimlerinin ele geçirildiğini yazdı.

YPG, Rojava’nın Cizire Kantonu’na bağlı Cezaa ve Til Hemis bölgesine ilişkin de açıklama yaptı.  Açıklamada IŞİD’e 4 ayrı noktada gerçekleştirilen eylemlerde 9 IŞİD üyesi öldürüldü, iki araç da imha edildi. Bu arada Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı askeri bir grup, 8 adet pikap türü araçla Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobani’ye geçti.

ABD merkez kuvvetler komutanlığı da  dün ve bugün Suriye ile Irak’ta14 hava saldırısı yaptığını duyurdu. Kobani’de yapılan 8 hava saldırısında;  küçük bir IŞİD birliğinin yanısıra aralarında bir komuta kontrol binasının da olduğu binaların ayrıca IŞİD mevzileri ile araçlarının vurulduğu açıklandı. Irak’ta ki 6 hava saldırısının ise Felluce ve Şengal’de yapıldığı belirtildi. Bu saldırılarda da IŞİD birliklerinin ve iki aracın imha edildiği açıklandı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise IŞİD’e yönelik hava saldırılarının ABD’ye maliyetinin 580 milyon dolara ulaştığını söyledi. Kirby, hava saldırılarının günlük maliyetinin 7 ila 10 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Jen Psaki, Peşmergelerin, Kobani’de IŞİD’e karşı mücadele eden güçlere destek vermek için Kobani’ye geçişlerini desteklediklerini söyledi. Psaki Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma konusunda da ABD’nin tutumunun değişmediğini belirtti. (İMC)

YPG

Yoruma kapalı