Maltepe’de Noel Bayramı

İnanç temsilcileri “Noel Ağacı”nı birlikte açtı. Maltepe Belediyesi, farklı kültür ve inançlara kucak açmaya devam ediyor. Cadde ve sokakları yeni yıl dolayısıyla süsleyen Maltepe Belediyesi, Maltepe Meydanı’na da, Belediye Başkanı Ali Kılıç, pastör, papaz, imam ve cemevi dedesiyle birlikte “Noel Ağacı” dikti. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe’ye diktiğimiz bu Noel ağacı, dostluğun ve barışın çınarı olsun diyor, buradan dalga dalga hoşgörü ikliminin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz” dedi.

Maltepe Belediyesi, Ramazan ve Muharrem aylarında yapmış olduğu etkinlik ve çalışmalardan sonra şimdi de, Hristiyan vatandaşların Noel (Doğuş) Bayramı’nı bir dizi etkinlikle kutladı. Cadde ve sokakları yeni yıl dolayısıyla süsleyen Maltepe Belediyesi, ilk kez bir Noel kutlamasının yapılmasına öncülük ederek; pastör, papaz, imam ve cemevi dedesinin katılımları ve dualarıyla “Noel Ağacı” dikti.

Meydan rengarenk

“Mutlu Noeller”, “Yeni yıl sağlık, barış ve mutluluk getirsin” ve “Hayatınız sevgiyle dolsun” pankartları eşliğinde süslenen Maltepe Meydanı’nda dikilen “Noel “Ağacı”nın açılışı için düzenlenen etkinliğe, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) Başkanı Timur Topuz başta olmak üzere, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal, İstanbul Süryani Ortodoks Cemaati adına Süryani Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, Kadıköy Rum Ortodoks Metropolitliği adına Papaz Nafkratios Turuncuoğlu, Ermeni Katolik Patrikhanesi Başpiskoposu Levon Zekiyan, Maltepe İlçe Müftü Vekili Ahmet Dur, Şahkulu Sultan Dergâhı Dedesi Veli Akkol, Maltepe Cemevi Dedesi Hasan Harabati, Maltepe Belediyesi İnanç Birimi Müdürü Murat Korkmaz, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi cemaati, İstanbul Hristiyan kiliselerinin ve camialarının önemli isimleri, diğer inanç kurumlarının temsilcileri, Almanya’dan Türkiye’ye bir panel için gelen gazeteci ve akademisyenlerle, çok sayıda davetli katıldı. “Noel ağacı açılışı” etkinliğinde önce 40 kişilik Meksika Folklor Grubu renkli bir dans gösterisi yaptı. Daha sonra İPKV’ye bağlı “Hallelujah Korosu” tarafından ilahiler seslendirildi.

Hoşgörü iklimi dalga dalga yayılsın

Etkinlikte bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Göreve geldiğimde Maltepe’de, yüreği sevgiyle çarpan insanlar yaşıyor demiştim, gördüm ki bu büyük bir gerçek. Hangi inançtan, dinden, kültürden ve mezhepten olursa olsun insana insan gözüyle bakıyor ve insanlığın önünde saygıyla eğiliyoruz. Maltepe Belediyesi, kimseyi ötekileştirmeyip herkesi aynı gözle görüp, her vatandaşımızın önünde eğilerek hizmet etmeyi şiar edinmiştir” dedi.

Kılıç konuşmasında, Ramazan, Muharrem ayında yapılan çalışmalardan, cemevlerinin Maltepe’de ibadethane olarak kabul edildiğinden, Muharrem ayının son günü ve 24 Aralık’ta Alevi ve Hristiyan personelin izinli sayılması için karar alındığından da bahsederek, şunları kaydetti: “Bunu siyasi bir şov olarak görmüyoruz. Daha Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını açıklamadan, biz çalışmalarımızı yapmıştık. Azınlık da olsa dünyanın neresinden olursa olsun Maltepemizdeki herkesi sevgiyle kucaklayacağız. İslam hoşgörü, sevgi ve barış dinidir. Anadolu’da nereye giderseniz gidin İsa ve Meryem adları ile karşılaşmışsınızdır. Bu da Anadolu’nun aslında nasıl hümanist değerlere sahip olduğunu gösteriyor. Maltepe diktiğimiz bu Noel ağacı, dostluğun ve barışın çınarı olsun diyor, buradan dalga dalga hoşgörü ikliminin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz.”

Topuz: Bu toplumun parçası olmaktan onurluyuz

Kılıç’tan sonra söz alan İPKV Başkanı Timur Topuz da, “Burada yaşananlar Türkiye’ye örnek olacak büyük bir hoşgörü olayıdır. Çok mutluyuz, görüyoruz ki kimse ötekileştirilmiyor. Bu toplumun parçası olmaktan onur duyuyoruz. Bu topluma ait olmaktan bizi hiç kimse alıkoyamaz” diye konuştu. İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal de, Noel ağacının anlamına vurgu yaparak, “Bu ağaç aslında bir sembol. Çınar ağacı ya da yaprağı dökülmeyen bir ağaç seçilerek bu ağaç süslenir ve bizlere sonsuz yaşamı simgeler. Dünyada annesiz dünyaya gelen iki peygamber vardır. Biri Hz. Adem, diğeri Hz. İsa. Rab, Hz. İsa ile yeniden doğuşu müjdelemiştir. Noel aslında 24 Aralık’tadır. Bunu da bilmenizi isterim. Bu vesileyle ilk kez böylesi bir güzelliği yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Hasan Harabati: Yaratılanı severiz, Yaradan’dan ötürü

Maltepe Cemevi Dedesi Hasan Harabati ise “Yunus’un dediği gibi, Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü. Hepimizi Cenabı Allah yarattı, bu yüzden insanlığı sevmeliyiz. İnsanlık erdemine ulaşan kişi, elinden, belinden ve dilinden emin olan ve gönlünde sevgiyi taşıyan kişidir. Bu manada Başkanımız Ali Kılıç’a inançlar noktasında yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Müftüden hoşgörü vurgusu

Harabati’den sonra söz alan Maltepe İlçe Müftü Vekili Ahmet Dur, “Bizler asırlardık beraber yaşadık, sevgi, saygı ve hoşgörüyle kendi değerlerimizi yaşattık ancak başkalarının değerlerine de saygı duymasını bildik. Hz. Muhammed (S.A.V.) Medine’de Mescid-i Nebevi’de farklı inançlardan insanların da ibadet etmesini hoşgörüyle karşılamış; Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde farklı inançların özgürce inancını yaşamasını teminat altına almıştır. Biz uzun yıllardır cami, kilise ve sinagog olarak bir arada yaşadık, ibadetlerimize katıldık. Aslında kendi ülkesinde yaşamını sürdüren inançlara tahammül edemeyen hiçbir ülke, büyük ülke değildir. Ben, Almanya’da da görev yaptım ve ezanlarımızın açıktan okunduğuna birçok eyalette şahit oldum. Bunu burada da yapmak müthiş bir hoşgörüye karşılık gelir. Bizler, Hacı Bektaşların, Yunusların yolundan gitmeliyiz” dedi.

Daha sonra, pastör Carlos Madrigal tarafından dualar eşliğinde, Ali Kılıç ve inanç önderlerinin de katılımıyla Noel ağacının açılışı yapıldı ve etkinliğe katılan vatandaşlara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

22.12.2014 – Haber Merkezi

Related Articles

  • Mezopotamya Halk Kongresi’nden Noel mesajı
  • “Cemevi” Maltepe’de ibadethane olarak kabul edildi
Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Bir haberin düşündürdükleri : “Aşırı tedbir Allah’a güveni sarsar!”
Mustafa Durmuş

Özcan Kırbıyık
Türk ordusu -Roboski’de- görevini samimiyetle yerine getirmiştir!
Özcan Kırbıyık

Onur Arpaçukuru
Mülkiye biat etmez
Onur Arpaçukuru