Munzur’da dördüncü HES’e de iptal

Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi Tunceli’de, Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan dördüncü HES projesini de iptal etti.Mahkeme, temmuz ayında, Munzur Milli Parkı’nda yer alan Konaktepe 1, Konaktepe 1 ve Bozkaya Baraj ve HES projelerini de hukuka aykırı ve ÇED yeterliliği olmadığı gerekçesiyle iptal etmişti.

munzur

Bianet’te yer alan habere göre; son olarak iptal edilen Kaletepe HES projesine de 31 Ekim günü yapılan duruşmada aynı gerekçelerle iptal kararı verildi.

“BİR DAHA ONAYLANMAZ”
Dört HES projelerinin iptali için mahkemeye başvuran avukatların yaptığı açıklamada, artık Munzur’da baraj projelerinin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Munzur Vadisi’nde projelendirilen hiçbir baraj ve HES projesi için ÇED olumlu kararı yoktu.Bütün HES projeleri ÇED kararlarından muaf tutulmuşlardı. Mahkeme ÇED olumlu kararı alınmadan böyle bir projenin hayata geçirilmeyeceğini kesin bir kararla belirtiyor.Bu durumun özellikle milli parklarda hukuka aykırı olduğunu belirtiyor ev baraj projelerini iptal ediyor. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda ÇED olumlu kararı alınması mümkün değil ve bu durumda Munzur Vadisi’nde bir daha herhangi bir baraj projesinin onaylanacağını hiçbir şekilde düşünmüyoruz.”

Yoruma kapalı