Nasrallah: IŞİD sürdürülebilir bir proje değil


Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, IŞİD’in bölgede sürdürülebilir bir proje olmadığını söyledi. Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Mişel Aun’la görüşmesinin ayrıntılarına yer verdi.

Dört saat süren görüşmede Arsel’deki durum, Yemen, Irak, Suriye ve Filistin’de yaşanan gelişmelerin ele alındığını belirten gazete, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın IŞİD’in hayatını uzun süre devam ettiremeyeceğini söylediğini bildirdi. Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Mişel Aun’un da görüşmede IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği bölgelerde Hıristiyanları, Sünnileri, Şiileri, Ezidileri tehdit ettiğini belirterek tekfirci terörizme karşı ortak mücadele vurgusu yaptı.

Her iki liderin, taifecilik fitnesine karşı tüm gruplar arasında diyalogun arttırılmasına ve iç cephenin güçlendirilmesine vurgu yaptığının belirtildiği haberde Lübnan cumhurbaşkanlığı konusununda görüşmede gündeme gelen konular arasında yer aldığı ifade edildi. Habere göre Hizbullah Genel Sekreteri, Mişel Aun’un yasal olarak cumhurbaşkanlığına seçilme hakkına sahip olduğunu belirterek Aun’a hitaben “Seçimlere katılıp katılmamanız size kalmış bir şey. Siz cumhurbaşkanlığına aday olmaya karar verirseniz biz sizi destekleriz” dedi.

Mişel Aun da cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak eski başbakanlardan Sa’d Hariri ile görüştüğünü ve diğer siyasi gruplarla da görüşmeleri sürdürdüğünü ifade etti. Öte yandan eski Lübnan Başbakanı Sa’d Hariri, ülkenin fitneye sürüklenmemesinin ister Şii isterse Sünni olsun Müslümanların iradesine bağlı olduğunu söylemiş ve mezhebi kışkırtıcılık için rehin alma yönteminin en kötü yöntem olduğunu söylemişti. IŞİD’in kaçırdığı iki Lübnan askerinin başını keserek öldürmesi karşısında orduyu yetersiz bulan Lübnanlılar, Hizbullah’tan Arsel’deki olaylara müdahale etmesini istemişti. (YDH)

Nasrallah