“Pınar Selek’in nihai beraatini geri istiyoruz!”

PİNARSELEK

Hala Tanığız Platformu Sosyolog-yazar Pınar Selek’in 30 Nisan Çarşamba günü saat 09:00’da Ankara’da Yargıtay 9. Daire’de görülecek temyiz duruşmasına çağrı yaptı. Platform Selek’e yönelik on altı yıllık Mısır Çarşısı komplosu ve hukuk cinayeti ile çok önemli bir eşiğe geldiğini vurgulayarak; “Herkesi bu haklı mücadeleye güç katmaya ve nihai beraati talep etmeye çağırıyoruz” dedi.

Kamuya açık olan dava için; Alman, Belçikalı ve İtalyan gazeteci ve sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda gazeteci, bilim insanı, politikacının da bulunduğu yaklaşık 40 kişilik bir heyetin Ankara’ya geleceğini kaydeden Platform; Pınar Selek’in hukuk mücadelesinin Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından desteklendiğini belirtti.

“Son olarak geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori, Selek’in avukatlarına bir destek mektubu göndererek “Selek davasını yakından takip etmeye devam edeceğimiz konusunda tekrar temin etmek ve bu vesileyle adil yargılama hakkına saygı duymanın önemini de yinelemek isterim” dediğini ifade eden Platform, Bu duruşmaya da Avrupa Komisyonu özel temsilci ile katılacağını belirtti.

Hala Tanığız Platformu; Strasbourg Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı ve felsefe profesörü Edouard Mehl, kimya profesörü Jean-Pierre Djukic ve iki öğrenci örgütü başkanının da katılacağını belirtirken, daha önceki duruşmalarda da hazır bulunan ve Pinar Selek’i onur konuğu olarak kabul eden Strasbourg belediyesinin de belediye başkan yardımcısı Mine Günbay tarafından temsil edileceğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca; “Fransız Kominist partisi Colette Mô, Fransız Sol Bloğu ise Lise Mailard tarafından temsil ediliyor. Yeşiller partisi adına da belediye meclis üyesi Abdelkarim Ramdanil hazır bulunacak. Fransız heyetinin içinde Oristelle Bonis gibi yayıncı, Carine Lorenzori ve Pascale Pascal gibi gazetecilerin yanında, Fransız Barosu ve tarihinde ilk kez spesifik bir davaya ilişkin bu konuda rapor yayımlayarak “Pınar Selek insan haklarını korumaya yönelik çalışmaları nedeniyle 16 yıldır adli yargılama hakkının defalarca ihlal edildiği hukuki tacizle karşı karşıyadır” diyen Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) gözlemcisi de yer alıyor” denildi.

Türkiye’den de yazarlar, sosyologlar, araştırmacı ve gazetecilerin yakından izlediği dava feminist hareket ve LGBT hareketinden aktivistler ile sendika ve meslek örgütü temsilcilerini de bir araya getirdiğini ifade eden Hala Tanığız Platformu’nun 30 Nisan’daki duruşmaya çağrısı ise şu şekilde:

“Hatırlanacağı üzere, 90ların o tekinsiz iç savaş döneminde neden bir türlü barışılamadığı sorusuyla çıktığı yolda gözaltına alınan, Kürt hareketine ilişkin bilimsel araştırması yok edilip ağır işkencelerle maruz bırakılan Pınar Selek hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2006, 2008 ve 2011 yıllarında üç kere hakkında beraat kararı verilmişti. Son olarak mahkeme kendi nihai beraat kararını, yasaları çiğnemek pahasına yok sayarak 24 Ocak 2013 tarihli duruşmada başkanının muhalefet şerhine rağmen, oy çokluğuyla Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Böylelikle sayısız bilirkişi raporu ile tüpgaz kaçağından olduğu belgelenmiş patlamayla ilgili ceza alan tek sanık, kendisine gözaltında patlamayla ilgili soru dahi sorulmayan Pınar Selek oldu! Tam on altı yıldır işkence altında alınan ve mahkemede reddedilen ifadeler, sahte evraklar ve her türlü hukuk dışı müdahale ile taçlanan bu hukuk cinayetinde son perde Pınar Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılması ve Fransa’dan iadesi talebinin basına servis şekli de kişilik katli operasyonuna delaletti. İnterpol söz konusu talebi reddederek talep dosyasının imha edilmesine karar verince bir oyun daha ifşa olmuş oldu. Bir barış aktivistinden katliam sanığı yaratmaya çalışılan bu davayı, nice kirli oyunla dolu bu kritik dönemde hukukun ayaklar altına alındığı bütün siyasi davaların da ortak simgesi olarak görüyoruz. Mücadelemiz bir insan için değil, sistemin dışladığı ve bedel ödettiği herkesin hakkı için mücadele veren Pınar Selek’in şahsında hedef gösterilen bütün hayat değerlerimiz için. On altı yıl sonra gelen adalet, adalet değil; olsa olsa hayat hakkı ihlalinin fena halde gecikmiş telafisidir. Herkesi bu haklı mücadeleye güç katmak ve nihai beraati talep etmek üzere 30 Nisan Çarşamba 08:30’da Güven Park’taki basın açıklamasına ve ardından 09:00’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki duruşmaya çağırıyoruz”

Yoruma kapalı