Rusya: Biz IŞİD’le mücadele edenleri başından beri destekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ve Irak yönetimlerine “terörle mücadele için” geniş çaplı silah tedariki dahil düzenli yardımda bulunduklarını söyledi. Moskova’da düzenlenen Rusya’nın dış politikası konulu bir panelde konuşan Lavrov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD’e karşı operasyonları ve güncel dış politika konularını değerlendirdi. Lavrov, Irak ve Suriye’nin “terörle mücadele”de Rusya’nın müttefiki olduğuna vurgu yaparak, “Aşırı gruplarla mücadele kapsamında Irak ve Suriye yönetimlerine büyük çaplı askeri teçhizat ve silah teslimatı dahil düzenli yardımda bulunuyoruz” dedi. Lavrov, bu ülkelere yardıma devam edeceklerini kaydetti.

Lavrov, IŞİD’e karşı mücadele edecek koalisyonun ancak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde kurulabileceğini belirtti. BM kapsamında koalisyon kurulmasını teklif eden Lavrov, “Birçokları daha önce IŞİD tehlikesine göz yumdu çünkü örgütü Esad’a karşı mücadelede kullanmak istedi” diye konuştu. Lavrov, BM Güvenlik Konseyi dışında yapılan planların bazı kuşkular oluşturduğunu savunarak, “Bazı jeopolitik amaçlarla terörle mücadele etmek, o veya bu rejimi cezalandırmak ahlaki olarak doğru değil ve faydasız. Bu girişimler ancak kaos birikmesine neden olur” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, daha öne yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD’e saldırılarına değinerek, kullanılan yöntemlerin hiçbir yasal dayanağı olmadığını söylemişti. Ayrıca, Lukaşeviç koalisyona katılan ülkelerin “terörle mücadele” sloganı altında başka amaçlar taşıdığını kaydetmişti.

Rusya Lavrov putin

Yoruma kapalı