SİT alanına ‘ÇED’siz’ santral

Bodrum’un Sandıma ve Gümüşlük Köyü sınırları içinde yer alan ‘Kentsel Sit Alanı’ bölgesine inşa edilecek RES için ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildi.

Haber Merkezi-Bodrum’un Sandıma ve Gümüşlük Köyü sınırları içinde yer alan ‘Kentsel Sit Alanı’ bölgesine inşa edilecek RES için ‘ÇED gerekli değildir raporu verildi’. Bölge halkı, kararın iptali için Muğla İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Muğla Valiliği: ÇED gerekli değildir

Rüzgar Elektrik Üretim Ltd Şirketi’nin 2012 senesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan aldığı lisans belgesiyle kurmayı planladığı 12 rüzgar türbini için Muğla Valiliği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi. Sandıma Köyü ile Gümüşlük Köyü arasında bulunan ve Kentsel Sit Alanı özelliği taşıyan bölgeye kurulması düşünülen santralin doğal dokuya zarar vereceği gerekçesiyle harekete geçen bölge halkı Muğla İdare Mahkemesi’ni kararın kaldırılması için başvuruda bulundu.

Sandıma’ya 392, Gümüşlük’e 287 metre uzaklıkta

Radikal’den İdris Emen’in haberine göre taş evleriyle dikkat çeken ve Kentsel SİT alanı statüsüne sahip olan Sandıma köyüne 392, Gümüşlük Köyü’ne ise 287 metre uzakta bulunan RES Türbinlerinin tarihi ve ekolojik dokuya zarar vereceğini düşünen bölge halkı, Muğla İdare Mahkemesi’e başvuru dilekçesinde, türbin direklerine 159.44 metreye kadar yakın mesafede, okul, sağlık tesisi, otel, ibadet yeri vb hassas yerleşim ve kullanım alanları bulunduğuna, turistik dinlenme tesislerine çok yakın durumda inşa edilecek olan RES türbinlerinin gürültü değerlerinin yönetmeliklerde belirtilen sınır değerlerini bir hayli fazlası ile aşacağına, yüksek çevresel kültürel, tarihi değerlerin olumsuz etkileneceğine ve proje sonucunda bölgenin turizm faaliyeti açısından çok değerli mera ve hazine alanlarının yok edileceğine dikkat çekildi.

Proje sahasinde deprem ve kaya düşmesi tehlikesi var

Bölge halkı tarafından Muğla İdare Mahkamesi’ne verilen dilekçede ayrıca, Rüzgar Elektrik Santrali Bölgesinde deprem ve kaya düşmesi gibi tehlikelerin varlığına dikkat çekilerek: Proje alanı, Bodrum Yarımadası’nda kayıt tutulmaya başladığından beri en yüksek tremor kaydı almış olan 1. Derece deprem merkezidir. Söz konusu arazinin tümü, önemli fay hatları ve mendranlar (çatlaklar) üzerinde ve arasında yer almaktadır.’ ifadelerine yer verildi

Related Articles

Volkan Yaraşır
Rusya krizi, ülke iflası riski
Volkan Yaraşır