Yatağan işçileri: “10 Nisan’da Ankara’dayız”

yatagan-iscileri-ankara-yolcusu-1

Muğla Yatağan’da, termik santralların ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı 197 gündür direnişlerini sürdüren maden ve enerji işçileri, özelleştirme ihaleleri için son teklif verme günü olan 10 Nisan’da Ankara’da olacak. İhalelerin tümüyle iptalini isteyen işçiler, sonuç alana dek Özelleştirme Dairesi önünde oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.
Hükümet; Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralları ile kömür ocaklarına ilişkin özelleştirme ihaleleri için son teklif verme gününü Ocak ayından Nisan ayına ertelemiş, direnişçi işçiler bunun yeterli olmadığını belirterek ihalelerin tümüyle iptal edilmesini istemişti. Yeniköy ve Kemerköy santral ve kömür ocakları için teklif verme süresinin son günü 10 Nisan, Yatağan için ise 30 Nisan olarak açıklanmıştı.
Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ile Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, 10 Nisan’da Ankara’da olacaklarını ve Özelleştirme Dairesi önünde oturma eylemine başlayacaklarını duyurdu. Girgin ve Erçelik, “İhale süreci tamamen iptal edilene dek mücadelemiz sürecek. Herkesi bu mücadeleye sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

“İsterse yüzde 80 alsın”

İhalelerin iki ay sonraya ertelenmesinin bir seçim hamlesi olduğunu belirten Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Girgin, “Bize bu yolla ‘Şu seçimi bir atlatalım, sizin de defterinizi düreceğiz’ demeye getirdiler. Ama isterlerse yüzde 80 oy almış olsunlar, bu yaptıklarının doğru olduğu anlamına gelmez. Özellikle son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, işadamlarının basın-yayın kuruluşlarını alma karşılığında kamu ihalelerini aldıkları yönündeki iddialar, bizim direnişimizde ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Açığa çıkan telefon konuşmaları, bu santralları da basın-yayın kuruluşları karşılığı birilerine ikram mı edecekler sorusunu akıllara getiriyor. Biz bu direnişimizle yalnızca işyerlerimize sahip çıkmıyoruz, 76 milyonun hakkına hukukuna da sahip çıkıyoruz.” dedi.

“Herkesi desteğe çağırıyoruz”

Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise şunları kaydetti: “İhaleleri erteleme kararı aldıklarında da söylemiştik, ‘Bizler 10 Nisan’da yeniden Ankara’dayız’ demiştik. Bizim Ankara’ya giderek eylem yapmamız, seyahat özgürlüğümüz engellenmişti. Ancak maden ve enerji işçisi kararlıdır. Biz halkın vergileriyle yapılmış santrallarımıza, kömür ocaklarımıza sahip çıkacağız. Özelleştirme Dairesi önünde sonuç alınana dek oturma eylemi yapacağız. Tüm emek dostlarını, konfederasyonları, sendikaları, sivil toplum kuruluşlarını 10 Nisan’da Ankara’da olmaya ve bize destek vermeye çağırıyoruz.”

Yoruma kapalı