1 Mayıs gözaltılarına çıplak arama ve taciz

490-254

1 Mayıs eylemleri sırasında gazdan etkilenerek kaldırıldığı Acil Servis’ten gözaltına alınan 17 yaşındaki E.S.A çıplak aramaya maruz kaldı.

1 Mayıs günü, gözaltına alınan 171 kişinin serbest bırakılmasının ardından, uygulanan kötü muamele ve taciz iddiaları da ortaya çıktı.

Evrensel’den Vedat Yalvaç’ın haberine göre; E.S.A, 1 Mayıs Perşembe günü, polisin attığı gazdan etkilendiği için saat 12:00 sıralarında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil Servisi’ne götürüldü. Burada oksijen tüpüne bağlı olduğu sırada polis tarafından gözaltına alındı. E.S.A, polisin gözaltı gerekçesi olarak kolundaki (A) RH+ yazısını gösterdiğini belirtti. Kolundan sürüklenerek dışarı çıkarıldığını anlatan E.SA, “Bana iğne yapılmıştı ve oksijen tüpüne bağlıydım. Bir anda oksijen tüpü sökülerek alındım. Çok uzun süre nefes almakta zorlandım. Kafamdan aşağı su döktüler. Güya bunları iyileşmem için yaptılar. Ama ıslandım. Üşüdüm. Zaten üzerimizdeki psikolojik baskı bambaşka bir şeydi. Sürekli birileri bağırıyor, küfrediyor” diye konuştu.

“Vajinanızda ne saklıyorsunuz diyerek çıplak aradılar”

Kötü muamelenin polis aracında da devam ettiğini ve bu durumun Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildikten sonra dozu arttırılarak sürdüğünü aktaran E.S.A.,
Vatan’da çıplak aramaya maruz kaldığını söyledi. Yaşadıklarını “Korkunçtu benim için” diye ifade eden 17 yaşındaki E.S.A, “Polisler bize ‘Vajinanızda ne saklıyorsunuz’ deyip, domaltarak arama yaptılar” dedi.

Polisten taciz mesajı

Yine 15 yaşındaki  D.Ş ile birlikte Şişli Çocuk Şube’ye götürülen E.S.A, burada 10 saat gözaltında kaldı. Şişli’de de sürekli kendisine küfür edildiğini anlatan E.S.A, bir polisin tutanaklardan telefon numarasını alarak kendisine daha sonrasında “Ne haber S.” yazarak kendisini taciz ettiğini öne süren E.S.A., bu polisten de davacı olacağını ifade etti.
Çocuk Şube’de kendisiyle 5 erkek ve 1 kadının benzer uygulamalara maruz kaldığını ileri süren E.S.A, hukuken bu işin peşini bırakmayacağını belirtti.

12 saat boyunca tuvalete gidemediler

Çağlayan Adliyesi önünde, dün akşam yakınlarının serbest bırakılmasını bekleyenler, gözaltında yaşananlarla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Ablası gözaltında olan Seval Demir, 12 saat boyunca kadınların tuvalete çıkarılmadığını belirtti. Gözaltı süresi dolduğu halde saatlerce hukuksuz bir şekilde göz altıların sürdüğünü söyleyen Demir, “Regl döneminde olan ve özel ihtiyaçları olan kadınlara ihtiyaçlarını karşılamak için bile izin vermemişler”  dedi.

Yoruma kapalı