Abdocan’ın katili polis “iş sahibi” diye tutuklanmadı

Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi eylemleri sırasında Akrep adı verilen zırhlı araçtan attığı gaz fişeği ile Abdullah Cömert’in ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Kuş’un tutuklanması talebini reddetti.

Milliyet’te yer alan habere göre; Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi eylemleri sırasında Akrep adı verilen zırhlı araçtan attığı gaz fişeği ile Abdullah Cömert’in ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Kuş’un tutuklanması talebini reddetti. Mahkeme, emniyetin açığa almadığı polisin “iş sahibi” olmasını tutuksuz yargılanmasının gerekçeleri arasında saydı.

Kaçma şüphesi yokmuş

Cömert ailesinin avukatı Hatice Can, sanık polisin tutuklanması istemiyle Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı ise “Olası kastla öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan polisin tutuksuz yargılanması yönünde görüş bildirdi; mahkeme tutuklama talebini reddetti. Ret kararında, “Sanık Ahmet Kuş’un üzerine atılı suçun niteliği, mevcut delil durumu, sanığın sabit ikametgâh ve iş sahibi olması, delillerin büyük oranda toplanmış olması, kaçma şüphesinin olmaması göz önünde bulundurularak talebin reddine” ifadesi kullanıldı.

Avukat Can, bu karara karşı önceki gün Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), 16 Temmuz 2013 tarihli Abdullah Yaşa kararında, biber gazının ateşli bir silah olarak kullanılması nedeniyle Türkiye’nin “işkence yasağı”nı ihlal ettiğine hükmettiği hatırlatıldı.

Dilekçede, “Biber gazının ateşli silah olarak kullanılmasının ölüme ve kalıcı hasarlar bırakacak şekilde ağır yaralanmalara yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenlerle müvekkile karşı işlenen suçun ‘kasten öldürme’ olduğu konusunda şüphe bulunmamaktadır” denildi.

Yoruma kapalı